Neviete sa sústrediť na prácu alebo učenie? Vyskúšajte 10 overených tipov

Či už doma alebo v práci, v týchto časoch nie je ľahké sústrediť sa na zadané úlohy. Pomôcť by vám s tým mohli tieto overené techniky na lepšie sústredenie a zvýšenie produktivity.

1. Zistite, kde je problém

Spočíva váš problém v zlej organizácii času alebo v tom, či sa na samotnú prácu viete sústrediť? Na úvod si otestujte, či je vaším problémom čas alebo pozornosť. Vždy, keď sa vaša pozornosť vytratí, zapíšte si to na papier. Odtrhli ste zrak od úlohy viac ako desaťkrát, než ste ju dokončili? Problém je v pozornosti. Ak pracujete na úlohe neustále, no aj tak ju nestihnete dokončiť, problém je v časovom nastavení.

2. Nepreskakujte z úlohy na úlohu

Pracujte vždy len na jednej úlohe. Ako ukazujú nedávne štúdie, multitasking, teda práca na viacerých úlohách naraz, výrazne redukuje našu výkonnosť a produktivitu. Multitasking je často vnímaný ako správny pracovný štandard. Vedci a vedkyne však diskutujú o tom, či je náš mozog multitaskingu vôbec schopný. 

Okrem toho, multitasking znižuje naše kognitívne, teda poznávacie schopnosti či dokonca emocionálnu inteligenciu. Ak vás niekto bude presviedčať o efektívnosti multitaskingu, ukážte mu, že veda má opačný názor. 

3. Zoznam je najlepší priateľ

Vytvorte si „to-do list‟ alebo zoznam vecí, ktorý v ten deň chcete stihnúť. Úlohy si zoraďte podľa dôležitosti. Každý deň sa snažte vyriešiť aspoň jednu prioritnú úlohu a tri menšie. Ak stihnete viac, je to len ďalší bonus pre vás. Kľúčom k dodržiavaniu zoznamov je stanovenie si reálnych časových cieľov. 

Veľa ľudí má zoznam v kalendári, na papieri alebo v rôznych aplikáciách. Vytvorte si len jeden zoznam, kde budete zachovávať súkromné aj pracovné informácie. Pohrajte sa aj s nastaveniami, aby kolegovia videli len pracovné povinnosti a nie návštevu kaderníka.

4. Nedajte sa zlákať do e-mailovej pasce

Medzi najväčších žrútov času patri e-mail. Neustále si ho kontrolujeme, mažeme, odpovedáme na nepodstatné správy. Vyčleňte si na každý deň presné časy na kontrolu emailov: napríklad 30 minút ráno a 30 minút hodinu pred odchodom z práce. Medzitým si e-mail nekontrolujte. Pomôcť môže aj označovanie si e-mailov podľa dôležitosti do rôznych kategórií či odhlásenie sa z newslettrov, ktoré vás vlastne nezaujímajú.

tip na článok:

10 tipov, aby bol internet dobrým sluhom, nie žrútom času

Duševné zdravie
Prečítať

5. Odtrhnite sa od mobilu

Ako ukazujú štatistiky, s mobilmi dokážeme stráviť hodiny a hodiny. Priemerný človek je na mobile 2 hodiny a 55 minút denne. Od roku 2018 narástlo toto číslo o 9 minút. Na mobiloch dokonca trávime viac času ako pred televízorom. 

Zapisujte si na papier, koľkokrát denne sa pozriete na mobil. Číslo vás istotne prekvapí. Mobilný telefón nás vyrušuje nielen pri práci, ale aj pre spoločných chvíľach s rodinou a priateľmi. Vypnite si notifikácie z rôznych aplikácií a telefón schovajte do vrecka či kabelky – samozrejme, len v prípade, ak telefonovanie a neustála dostupnosť nie je súčasťou vašej práce.

tip na článok:

Po prečítaní odložte mobil. Prečo by sme mali byť viac offline

Duševné zdravie
Prečítať

6. Vytvorte si čistý (digitálny) priestor

Upracte si stôl. Odložte mobilný telefón, vypnite email a všetko, čo by vás mohlo vyrušovať. Sociálne siete by nemali byť súčasťou vášho pracovného počítača, ak teda nie sú súčasťou vašej práce. Ak s nimi pracujete, no potrebujete ich načas vypnúť, vyskúšajte aplikácie ako StayFocused alebo Offtime, ktoré limitujú váš čas na sociálnych sieťach. 

7. Technika Pomodoro 

Rozdeľte si svoje zadanie do 25-minútových blokov. Technika Pomodoro pomáha vyčleniť časové bloky, v ktorých sa na svoje úlohy sústredíte naplno.  

Ako funguje technika Pomodoro?

1 .Zvoľte si úlohu, ktorej sa budete venovať.

2. Nastavte si časovač na 25 minút. Môžete použiť aj budík alebo jednu z mnohých pomodoro aplikácii ako TomatoTimer či Pomodoro Time Lite.

3. Pracujte na zadaní a počas 25 od neho neodbiehajte, ani ho nestriedajte s inými úlohami.

4. Po znamení, že 25 minút uplynulo, si na papier zaznačte tento blok.

5. Ak máte menej ako 4 značky, doprajte si krátku prestávku (3 – 5 minút) a potom pokračujte ďalším 25-minútovým blokom.

6. Po viac ako 4 blokoch si dajte dlhšiu prestávku (15 – 30 minút). Po nej sa vráťte k prvému bodu a znova pokračujte štyrmi 25-minútovými blokmi.

    8. Choďte sa prejsť

    Cítite, že vám uniká pozornosť? Vstaňte, prejdite sa, doprajte si chôdzu po schodoch. Ak skúšate Pomodoro techniku, presne viete, ako využiť 5 minút určených na prestávku.

    Fyzická aktivita pomáha sústredeniu tým, že spúšťa vylučovanie endorfínov. Tie majú vplyv na funkcie nášho mozgu, ako je pamäť. Okrem toho si aktivitou zvyšujeme prietok krvi do mozgu, ktorý sa stáva viac okysličeným, čo má za následok zlepšenie funkcii mozgu.

    tip na článok:

    Koľko krokov denne by sme mali spraviť pre zdravie? 10 000 je vymyslené číslo

    Beh a chôdza Cvičenie
    Prečítať

    9. Kvalitný spánok

    Chodíte spávať neskoro, budíte sa unavení a dúfate, že vás ranná káva postaví na nohy? Nedostatok spánku má za dôsledok problémy s pamätou, pozornosťou či so spracovaním informácii.  Rovnako klesá naša koncentrácia či schopnosť učiť sa. 

    Ako reaguje naše telo na nedostatok spánku? Po 24 hodinách bez spánku pociťujete únavu, podráždenosť, objavujú sa problémy s pamäťou, videním, počutím a celkovou koordináciou tela. Spánok je jednoducho liekom na sústredenie.

    tip na článok:

    Bez spánku sme ako pripití: Aké následky má nedostatok spánku?

    Spánok
    Prečítať

    10. Produktivita vs. pokoj

    Základom pre produktivitu je sústredená a oddýchnutá myseľ. Skúste svoj deň začínať a končiť krátkou meditáciou. Štúdia talianskeho vedca Giuseppe Pagnoniho ukázala, že meditácia pomáha k lepším výkonom v kognitívnych testoch a pri sústredení. 

    Ako začať?

    Ľahnite si na posteľ alebo si sadnite na stoličku či do tureckého sedu. Začnite pomaly dýchať do brucha a pomaly vydychujte. Sústreďte sa na svoj dych, nechajte myšlienkam voľný priebeh.

    Meditácia vám pomôže utriediť si myšlienky a nájsť si čas na seba.

    Nečakajte, že zmena príde z dňa na deň. Pozornosť si taktiež vyžaduje tréning a disciplínu. Skúste aplikovať niektoré z pravidiel vo vašom každodennom živote a postupne pridávať ďalšie a ďalšie. Na každého platia iné taktiky a metódy. Nebojte sa skúšať a objavovať tú svoju.

    tip na článok:

    Práca z domu a vaše zdravie: Ako zostať fit?

    Duševné zdravie Práca
    Prečítať