Silná imunita pomôže odolať koronavírusu. Ako ju podporiť?

Mladí ľudia s dobrou imunitou majú veľkú šancu prekonať ochorenie COVID-19 bez komplikácií. Niektorí dokonca ani nepociťujú bežné príznaky ochorenia, hoci sú infekční pre iných. Preto je dôležité, aby každý z nás zodpovedne dodržiaval opatrenia, ktoré pomáhajú zamedziť šíreniu tohto vírusu.

Koronavírus predstavuje veľké nebezpečenstvo najmä pre osoby s trvalo oslabenou imunitou, chorobami srdca, pľúc, cukrovkou, seniorov, tehotné ženy a dojčiace matky. Rovnako však môže byť hrozbou pre každého z nás. Liek na koronavírus prakticky neexistuje a liečba je symptomatická – zameraná na liečbu prejavov ochorenia. Z toho dôvodu veľkú rolu zohráva práve zodpovedná prevencia a podpora imunitného systému. Viete, ako ho podporiť?

Je to o rovnováhe v živote

Imunitný systém stráži vnútornú rovnováhu v ľudskom tele, a tá je úzko spätá s rovnováhou vo vašom osobnom živote. Nájsť ten správny balans medzi prácou, rodinou a ušetriť si čas aj na oddych v každodennej realite je ťažké. Udržať si tento štandard na dlhú dobu, ideálne navždy, je ešte náročnejšie. Najväčším problémom človeka je disciplína a pravidelnosť vo všetkých zdraviu prospešných aktivitách, ktoré v živote robíme.

Spánok je vaša najsilnejšia zbraň

Niektorí ľudia o sebe tvrdia, že spať nepotrebujú, a spánok považujú za stratu času. Nepočúvajte ich a neodkladajte odchod do postele na neskôr. Množstvo štúdií potvrdilo, že nedostatok spánku oslabuje imunitu a ľudia, ktorí spia menej, majú väčšie riziko srdcového infarktu, rakoviny, demencie, mozgovej mŕtvice či cukrovky.¹

Spánok udržiava náš imunitný systém v rovnováhe. Ak spíte menej, ste zraniteľnejší a vaše telo nemá stopercentnú schopnosť brániť sa voči infekciám. Možno ste si všimli, že po prebdetej noci ste zimomraví, bez nálady a nedokážete sa poriadne sústrediť. Súčasťou imunitného systému sú takzvané NK bunky (Natural Killer Cells). Sú to bunky prirodzenej imunity – bojovníci prvej línie, ktorí dokážu rozpoznať a zneškodniť nádorové a vírusom napadnuté bunky vo vašom tele. Počet NK buniek sa obnovuje počas spánku, ale ak ho zanedbávate, ich množstvo sa zníži až o 70 %. Znamená to, že ste náchylnejší voči baktériám a vírusom.² 

Znížená obranyschopnosť tela nie je jediným vedľajším účinkom pri nedostatku spánku. Viaceré štúdie potvrdili, že ľudia, ktorí nespia, majú väčšie riziko vzniku zápalových procesov.³ Skryté zápaly v tele sú vstupnou bránou k dlhodobému stresu, užívaniu liekov a celej plejáde zdravotných problémov. 

tip na článok:

14 návykov, ktorými sa oberáte o spánok (+ tipy, ako zaspať)

Spánok
Prečítať

Spánok nám pomáha k psychickej pohode. Zlepšuje našu náladu a udržiava pozitívny pohľad na svet. Zachovať si zdravý nadhľad, ale nebrať veci na ľahkú váhu je v tejto situácii tak trochu umenie. Práve spánok nám pomáha pri rozhodovaní a spracovaní informácií z predchádzajúceho dňa.

Pohyb a cvičenie

Pravidelný pohyb je jedným z pilierov nepriestrelnej imunity. Zlepšuje vaše kardiovaskulárne zdravie, znižuje krvný tlak, pomáha udržiavať optimálnu váhu a chráni pred rôznymi chorobami.  Telo však nemá rado extrémy a pokiaľ ste doteraz nešportovali vôbec, dajte si pozor na neprimeranú fyzickú aktivitu počas chrípkovej sezóny. Vaše telo si musí na stres spojený s novou aktivitou zvyknúť, a pokiaľ si naplánujete príliš náročný tréning, môže dôjsť k oslabeniu vašej imunity. 

Podobná situácia nastáva aj po prekonaní choroby. Ak začnete so športom príliš skoro, prípadne príliš intenzívne, môže sa stať, že dobre mienené cvičenie vyčerpá váš imunitný systém natoľko, že znovu ochoriete. 

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča aspoň 150 minút pohybu týždenne. Je to minimálny čas, ktorý dospelí ľudia potrebujú, aby si zachovali zdravie. Riešením môže byť aj chôdza či bicyklovanie. Dôležité je vyhýbať sa miestam, kde sa zdržuje väčšie množstvo ľudí. Prechádzky po nákupných centrách sa oplatí vymeniť za výlet do lesa. Ak nemáte na prechádzanie čas, zacvičte si doma, krátko a intenzívne, podľa inštrukcií skúseného trénera.

tip na článok:

Cvičenie na doma od trénera: 4-týždňová výzva Silný ako buk

Cvičenie Rýchle cvičenie Výzva
Prečítať

Otužovanie a saunovanie

Svoju imunitu môžete naštartovať aj otužovaním. Vedecké štúdie naznačujú, že pravidelné otužovanie znižuje chorobnosť a podporuje imunitu.⁴ Zaraďte studenú sprchu k svojim ranným rituálom. Skúsení otužilci hovoria, že zvyknúť si na studenú vodu nie je pre človeka až také náročné. Osvojenie si návyku pravidelne a dobrovoľne na seba liať studenú vodu je však skutočná výzva. 

Otužovanie je dlhodobý proces a prvé výsledky tejto investície pravdepodobne pocítite až v horizonte niekoľkých rokov. Možno máte pocit, že začínať s otužovaním v tejto situácii nemá zmysel, pretože koronavírus pominie skôr, ako stihnete svoju imunitu posilniť. Dlhodobá podpora vášho zdravia na všetkých frontoch by však mala byť práve v tejto situácii prioritou.

Saunovanie posilňuje imunitu za predpokladu, že sa tejto aktivite venujete pravidelne. Podľa viacerých výskumov sauna podporuje tvorbu bielych krviniek a znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu. Momentálne sú verejné sauny v mestách zatvorené, pretože nie je ideálne potiť sa v malom priestore s inými ľuďmi, ale ak máte saunu doma a ste stopercentne fit, pokračujte v pravidelnom saunovaní.

Dôležité je nastavenie mysle

Je iba nás, akými myšlienkami a emóciami sa budeme zaoberať. V nepoznanom radi popúšťame uzdu vlastnej fantázii. Zároveň je dnes veľmi náročné zorientovať sa medzi informáciami a vybrať si tie pravdivé. Základom boja proti koronavírusu a verejnej panike je informovanosť a dodržiavanie hygieny.

Ovplyvňuje stres našu imunitu?

odpovedá psychológ Karol Kováč

Dlhodobo pôsobiaci stres vedie k čoraz výraznejšiemu vyčerpávaniu energetických zásob a k opotrebovaniu. Organizmus je múdry, vždy sa snaží optimalizovať svoju činnosť. Ak nie je z čoho čerpať, začne potláčať činnosť jednotlivých systémov. Napríklad dochádza k výraznému poklesu činnosti imunitného systému. Človek to môže odpozorovať napríklad na zvýšenej chorobnosti. Častejšie bojuje s horúčkami, chrípkami, angínami, alergiami… To sú prvotné symptómy. V dlhodobom horizonte sa zvyšuje zápalovosť, čo môže mať vplyv na rozvoj ďalších závažnejších zdravotných problémov.

Je vedecky dokázané, že emócie ovplyvňujú náš imunitný systém do takej miery, že môžeme ochorieť alebo sa aj vyliečiť. Šťastie a pozitívne myšlienky však nie sú všeliekom, skôr cestou k rovnováhe v živote.

Vedecké štúdie dokázali, že šťastný smiech síce nezvýši počet NK buniek (Natural Killer Cells) v tele, ale zlepší ich biologickú aktivitu. Ľudia, ktorí pozerali počas jednej hodiny humorné videá, mali počas nasledujúcich 12 hodín aktívnejšie NK bunky s lepšou schopnosťou zabíjať vírus v ľudskom tele. Meta analýza ďalej uvádza, podobný účinok má aj prítomnosť milovanej osoby či sledovanie obľúbeného filmu.⁵

tip na článok:

Je odpustenie dôležité pre naše zdravie?

Zdravotná starostlivosť
Prečítať

Zdravie na tanieri, nie v tabletkách

Nakŕmte svoj imunitný systém: 

 • Stravujte sa zdravo a neprejedajte sa. 
 • Obmedzte alkohol a fajčenie. 
 • Používajte základné potraviny, z ktorých si navaríte zdravé jedlo. 
 • Vyhýbajte sa polotovarom a priemyselne spracovaným potravinám s množstvom konzervantov a iných chemikálií. 
 • Zvýšte príjem vlákniny, napríklad vymeňte bielu ryžu za naturálnu, uprednostnite celozrnné pečivo pred tým bielym. 
 • Obmedzte konzumáciu cukru v domácnosti a dávajte si pozor aj na skrytý cukor v polotovaroch. 
 • Nezabúdajte na orechy, sú skvelým zdrojom vitamínu B a E. 
 • Jedzte každý deň veľa ovocia a zeleniny.
 • Nepodceňujte pravidelný pitný režim.

Uprednostnite prirodzený príjem vitamínov strave pred tabletkami a umelými výživovými doplnkami. Koronavírus je z mnohých hľadísk pre vedcov veľká neznáma a ešte sa nezhodli na tom, či zvýšená konzumácia vitamínu C v tomto prípade pomáha alebo nie. V každom prípade, vitamín C pomáha chrániť vaše telo pred bežnou chrípkou. Rovnako sa odporúča do jedálnička zaradiť rybí olej, ktorý je bohatým zdrojom vitamínu D. 

Buďte zdržanliví k zaručeným receptom, detox kúram či všeliekom na koronavírus. Starostlivo si vyberajte informačné zdroje a nenechajte sa oklamať.

Praktické tipy, ako sa chrániť pred koronavírusom

Nie každé ochorenie s kašľom, horúčkou, sťaženým dýchaním, bolesťou svalov a kĺbov totiž musí byť COVID 19. Je však možné nakaziť sa aj od osôb, ktoré nemajú zatiaľ žiadne príznaky ochorenia.

 • Máte zdravotné ťažkosti a kvôli súčasnej situácii sa obávate ísť k svojmu lekárovi? Vyskúšajte online diagnostiku svojho zdravia. Samodiagnostický nástroj s pomocou umelej inteligencie určí pravdepodobné diagnózy a navrhne vám ďalší postup. Výhodou je, že nemusíte vstupovať, do rizikového prostredia nemocnice či čakárne u lekára.
 • Vydezinfikujte svoj mobilný telefón, kľučky na dverách a klávesnicu na počítači. V prípade telefónu a iných zariadení, ktoré nosíte neustále pri sebe na verejnosti, sa oplatí dezinfekcia niekoľkokrát denne. Použite prípravok, ktorý má aspoň 70 % alkoholu.
 • Dodržiavajte osobnú hygienu – najmä si dôkladne umývajte ruky. 
Ako si správne umývať ruky?
 • Nekýchajte do dlane, ale do vreckovky alebo do ohybu lakťa.
 • Nedotýkajte sa rukami, očí, uší a nosa.
 • Ak je to nie je nevyhnutné, nepodávajte si ruky a neobjímajte sa.
 • Vyhýbajte sa ľuďom s viditeľnými príznakmi ochorenia.
 • Ak je to možné, pracujte z domu a obmedzte cestovanie.
 • Vyhýbajte sa verejným podujatiam a miestam, kde sa zhromažďuje väčšie množstvo ľudí. Ak majú vaše deti korona-prázdniny, ostaňte doma, neodchádzajte na lyžovačku.
 • Upokojte sa a akceptujte vzniknutú situáciu.
 • Používajte jednorazové utierky na ruky.
 • Ak sa necítite dobre, ostaňte radšej doma, aby ste zabránili šíreniu vírusového ochorenia na druhých ľudí.
tip na článok:

Strach z covidu: Ako mu nepodľahnúť?

Duševné zdravie Pandémia
Prečítať
Obsah na Akobuk.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje:
 1. Matthew Walker, PhD.: Why We Sleep. 2017, ISBN 978-80-8182-110-3
 2. The Sleep-Immune Crosstalk in Health and Disease
 3. Sleep Loss and Inflammation
Zobraziť viac zdrojov

odporúčané články:

zuzu7
21.05.2021 | 22:28

spravnymi probiotikami podla mna - za mna su velmi dobré naturevia laktobacily5

Odpovedať
lucia
13.05.2021 | 14:30

Som veriaca osoba po 60ke. Prekonala som velmi vela tazkosti vdaka Bohu. Nic narocne, len sa stisit a prosit Boha o pomoc,o stisenie, o pokoj v dusi... velmi mi to pomaha. Neprekonala som covid, mam vysoku imunitu. Asi pokoj v dusi sa prejavi aj v cocide. Doporucujem pokoj.Lucia

Odpovedať
I.B.V
29.04.2020 | 19:20

Zaujímavý a poučný článok. Kopec vecí teoreticky viem ale ťažšie to je aplikovať. Napríklad : základom všetkého je dobrý spánok, lenže pracujem na smeny + insomnia Dramatická kombinácia.

Odpovedať
Rajcsányiová Katarína
14.03.2020 | 18:13

Rada bysom sa informovala z doveryhodnych zdrojov o tom, ako by som si mohla udrzat dusevny pokoj a nepodlahnut panike v tomto tazkom obdobi. Dakujem, ze mi budete nápomocní.

Odpovedať

Pridať komentár

Zadajte meno
Nesprávny email
Zadajte komentár