Športovci sú vítaní darcovia krvi, najlepšie medzi pretekmi

Životy tisícok pacientov na Slovensku každý rok závisia od zdravých ľudí ochotných dobrovoľne darovať svoju krv. Športovci sú ideálnymi darcami. Ak vedia, kedy si nechať pustiť žilou, ich športové výkony strata pol litra krvi nemusí ovplyvniť.

„Zdravý človek s pravidelnou fyzickou aktivitou sa oveľa lepšie a rýchlejšie vyrovnáva nielen s duševnými, ale aj fyzickými výzvami, záťažami, problémami, a teda aj s darovaním krvi, ktorá nepredstavuje prakticky žiadnu záťaž pre zdravého človeka,“ hovorí hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre hematológiu MUDr. Martin Mistrík.

Dočasná strata červených krviniek a s tým súvisiace zníženie transportnej kapacity pre kyslík sú podľa neho pre športovca nevýznamné. S výnimkou špičkových športovcov vo vytrvalostných disciplínach.

Kedy darovať

„Darovať krv je veľké gesto, ale nesie svoje následky. Strata aj keď len 500 ml krvi znamená zníženie počtu červených krviniek, ktoré následne chýbajú pri prenose kyslíka v pracujúcom svale. Rýchlejšie stúpa pulzová frekvencia a skôr nastupuje únava,“ potvrdila jeho slová telovýchovná lekárka MUDr. Alena Urvayová. Ale aj ona považuje športovcov za výborných darcov, ak sú práve v medziobdobí a nečakajú ich žiadne dôležité preteky a intenzívny tréning pred nimi.

„Návrat objemu tekutiny je síce rýchly, ale jeho kvalita sa dostaví po 19 až 21 dňoch, aj to je podmienené dobrými zásobami železa, bielkovín a kyseliny listovej. Dovtedy musí športovec počítať s poklesom formy a zvýšenou únavou,“ dodáva MUDr. Urvayová.

Najlepšie pravidelne

Ak sa ale človek stane pravidelným darcom krvi, postupne sám zistí, ako na odber reaguje jeho telo, a teda kedy je preňho darovanie najvhodnejšie. „Darovanie krvi vplýva aj na jeho duševnú stránku. Vyvoláva neuveriteľne dobrý a ťažko opísateľný pocit radosti, šťastia, zmysluplnosti existencie, pomoci druhému,“ uzatvára hematológ Martin Mistrík.

tip na článok:

14 návykov, ktorými sa oberáte o spánok (+ tipy, ako zaspať)

Spánok
Prečítať

Ročne sa na Slovensku spotrebuje zhruba 80-tisíc litrov krvi, teda 180-tisíc krvných konzerv. Zachráňte svojou krvou niekomu život aj vy, zoznam miest, kde ju môžete darovať, nájdete na webe Národnej transfúznej služby. Ak sa stanete fanúšikom svojej krvnej skupiny na facebooku, budete vidieť aj aktuálne výzvy na darovanie krvi konkrétnym ľuďom, ktorí ju práve potrebujú.

odporúčané články:

Pridať komentár

Zadajte meno
Nesprávny email
Zadajte komentár