Čo by mala obsahovať lekárnička každého bežca?

Vedeli ste, že na otlaky existuje aj niečo lepšie, ako bežná náplasť? Skúste namiesto nej nabudúce použiť hydrogélovú – budete príjemne prekvapení rýchlosťou hojenia. Prinášame vám užitočné tipy na vybavenie lekárničky pre bežcov od PharmDr. Petra Šimka, farmaceuta z lekárne Dr. Max.

Otlaky

Otlaky spôsobuje opakované trenie pokožky proti inému povrchu, pri behu vznikajú na chodidlách, či na prstoch nohy. Je to zranenie, s ktorým sa stretne každý bežec a dá sa celkom jednoducho liečiť.

Liečba: postihnuté miesto vydezinfikujeme, v žiadnom prípade otlak neprepichujeme, nanesieme hojivý gél a prelepíme hydrogélovou náplasťou, ktorá upokojí, zmierni bolesť a zabezpečí vlhké hojenie (zabráni vysušeniu rany).

Podvrtnutia

Vznikajú pri behu na nerovnom teréne, zníženej koncentrácii bežca (únava, znížená pozornosť).

Liečba: používame gély alebo krémy proti bolesti, zápalu a modrinám.

Krvácanie

Hlavne pri dlhších behoch, keď je znížená pozornosť, dochádza častejšie k rôznym poraneniam (pádom), alebo klasickým krvavým odreninám spôsobeným oblečením.

Liečba: vydezinfikovanie rany, aplikujeme hojivý gél (napr. Unigel) – ktorý vytvorí na pokožke štruktúru, kde sa zachytávajú voľné kyslíkové radikály vznikajúce pri zápale a tekutiny z rany ) a podľa veľkosti rany prelepíme náplasťou, previažeme obväzom alebo použijeme suché šitie (náplasti, ktoré sťahujú ranu).

Alergia

Bežecké podujatia sa dnes organizujú v najrôznejšom prostredí, neraz vedie trať cez polia a lúky, kde okrem rozkvitnutých kvetov žije stretnete aj rôzny bodavý hmyz. Ak je bežec alergik, mal by na to myslieť už počas balenia sa na preteky.

Liečba: používame gély na vonkajšie použitie, očné kvapky, nosné spreje a tablety s obsahom antihistaminík.

tip na článok:

Ako na dynamický strečing? Cviky na ideálnu rozcvičku pred cvičením

Cvičenie Rýchle cvičenie
Prečítať

Hnačka, zvracanie

Často vznikajú z vysilenia, alebo nevhodnou kombináciou iontových nápojov a energetických gélov, na ktoré nie je žalúdok zvyknutý.

Liečba: najdôležitejšia je rehydratácia pacienta roztokmi doplňujúcimi stratené soli a minerály (napr. kulíšek, fluidex, enhydrol) Vhodné je podávať čierne uhlie.

Svalová bolesť

Liečba: chladivé bylinkové gély alebo gély s obsahom analgetika, pri silnej bolesti sa môže podať tableta na tlmenie bolesti (analgetikum).

Čo do bežeckej lekárničky?

  • dezinfekčný prípravok
  • hojivý gél
  • náplasti (viacero veľkostí aj druhov)
  • analgetické alebo bylinkové gély (s výťažkom z pagaštanu konského, mentolom, gáfrom) od bolesti
  • antihistaminikum (antialergikum) – gél, očné kvapky, nosný sprej, tablety
  • čierne uhlie
  • chladivá pena s pantenolom (na spáleniny od slnka)
  • tablety od bolesti – analgetiká

odporúčané články:

Pridať komentár

Zadajte meno
Nesprávny email
Zadajte komentár