Počúvate hudbu pri behaní? Nie vždy sa to oplatí

Behajte s hudbou, pôjde vám to ľahšie – láka nadpis nejedného článku na túto tému. Internet tiež ponúka viacero súhlasných vedeckých štúdií. Ale neplatí to pre každého.

Všetky doteraz publikované vedecké štúdie sa vzácne zhodujú v tom, že hudba naozaj spríjemňuje behanie, odvracia pozornosť od pocitov únavy a vyčerpania, čím bežec dokáže ísť až na hranu svojich fyzických schopností (a niekedy aj za ňu). Teda bežať dlhšie a rýchlejšie.

Takisto vhodne zvolený rytmus hudby pomáha bežcovi udržiavať tempo a tým dosahovať lepšie výsledky. Ale, má to aj svoje ale.

Ukázalo sa, že tieto výhody prináša behanie so slúchadlami iba v prípade hobby bežcov. Tí totiž nemajú takú mentálnu odolnosť voči pocitom únavy a vyčerpania, ako profesionálni bežci a majú sklony spomaliť už pri prvých prejavoch zvýšenej námahy. Pri skúmaní vplyvu hudby na výkon profesionálnych bežcov sa jej prínos výraznejšie nepreukázal.

Za a proti

Keďže v živote nič nie je čierno-biele, ani na používanie slúchadiel pri behu sa nedá pozerať spôsobom: určite áno, určite nie. Zapchaté uši výrazne zvyšujú riziko úrazu, či už na bežnej ceste v meste alebo aj na lesnom chodníku.

Bežec musí zostať v kontakte s okolím, aby sa vedel včas vyhnúť cyklistovi, autu alebo inému nebezpečenstvu. Na to však stačí znížiť hlasitosť a vybrať si na behanie „nahlucho“ vhodný terén. Ak to bez hudby naozaj neviete, je znížená hlasitosť vždy lepšie riešenie, ako ostať sedieť doma na gauči.

Navyše, ak sa spoliehate, že si vďaka slúchadlám na ušiach alebo v ušiach vylepšíte čas na pretekoch, môžete byť sklamaní. Väčšie podujatia používanie slúchadiel priamo zakazujú, tie menšie ich zatiaľ tolerujú. 

Vyskúšali sme za vás

Ak patríte k vyznávačom „muzikoterapeutického“ behania, vyskúšali sme za vás jedny ultraľahké slúchadlá, ktorých výrobca uvádza, že sú vhodné práve na behanie. A my môžeme len potvrdiť, že Creative Outlier na behanie naozaj sú. Tu sú ich najdôležitejšie plusy:

1. Keďže sú bezdrôtové, nič vás nikde neškrtí, neťahá.

2. Nie sú to štuple do uší, preto vám počas behu z nich nevypadávajú. Navyše majú mušle v ergonomickom uhle, vďaka čomu dobre držia na hlave aj počas behu.

3. Keď ich cez Bluetooth spárujete s mobilom, viete jedným dotykom na slúchadlách prijať prichádzajúci hovor vo veľmi dobrej kvalite i vypočuť si obsah prijatej sms.

4. Slúchadlá majú vstup aj pre micro SD kartu, pripojiť sa k zdroju hudby viete aj cez NFC, ale aj cez kábel.

5. Baterka vydrží 10 hodín, dobijete ju jednoducho cez USB.

6. Ak si zabudnete hodinky, slúchadlá vám odmerajú čas, za ktorý ste odbehli jednotlivé kolá pri tréningu.

7. Ak chcete byť farebne zladení od hlavy až po päty, môžete si vybrať každý deň inú zo šiestich farieb gumičiek, ktoré regulujú hĺbku basov.

 Ak ich chcete vyskúšať aj vy, zapojte sa do našej súťaže na Facebooku. Napíšte nám do komentára, či beháte so slúchadlami a prečo. Urobte tak do stredy 25. mája 2016.

Troch fanúšikov našej stránky, ktorí nám napíšu, vyžrebujeme a odmeníme „fungl“ novými slúchadlami Creative Outlier.

odporúčané články:

Pridať komentár

Zadajte meno
Nesprávny email
Zadajte komentár