Detskí rekordéri: Za aký najkratší čas zdolali maratón?

Jennyfer Amyx mala päť rokov, keď dobehla do cieľa svojho prvého maratónu. V čase 4 hodiny 56 minút. Ako sedemročná bola o hodinu rýchlejšia. A potom prišiel Wesley Paul, ktorý ako 9-ročný dokázal zabehnúť 42,2 km za menej než tri hodiny.

Dodnes Jennyfer drží svetové rekordy 5, 6, 7-ročných dievčat a Wesley 7, 8, 9, 11 a 12-ročných chlapcov – maratóncov. Wesley dosiahol svoj najlepší výkon ako 15-ročný, keď maratón zdolal za 2:38.

Predpovedali mu budúcnosť prvého človeka na svete, ktorý zvládne túto trať pod dve hodiny. Nestalo sa. Ako 14-ročný prekonal zápal kolenného kĺbu a o rok neskôr mu koleno „odišlo“ úplne, keď Wesleyho zrazilo auto. On našťastie prežil.

Väčšina svetových rekordov detí do 15 rokov v maratónskom behu padla podľa oficiálneho rebríčka v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Dôvod? V osemdesiatych rokoch organizátori maratónskych bežeckých podujatí v USA stanovili minimálnu vekovú hranicu pretekárov na 18 rokov. Uvedomili si, že musia chrániť zdravie detí, ktoré síce možno behajú veľmi rady, ale maratón je pre ne predsa len príliš veľká porcia. 

Dnes behá stále viac 40-ročných

Dlhé cestné behy dnes priťahujú najmä ľudí od 18 do 39 rokov. Na pretekoch v rámci ČSOB Bratislava Marathonu tvorili spolu 66 % a v rámci pretekov Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach to bolo vlani 61 % všetkých pretekárov. Pre porovnanie v USA je to 52 % všetkých bežcov, zvyšok tvoria pretekári nad 40 rokov, ktorých v posledných rokoch pribúda. Čo je dobrá správa.

Podľa športového lekára MUDr. Pavla Maloviča totiž v spoločnosti panuje názor, že čím je človek starší, tým viac by sa mal fyzicky šetriť. Pritom opak je pravdou. „Musíme ľudí naučiť, že je potrebné sa hýbať a športovať aj v seniorskom veku,“ hovorí.

Krátke trate sú TOP

Najobľúbenejšie ostávajú trate na 5 km, ktoré si trúfne zabehnúť aj začínajúci bežec. A obľube sa teší aj polmaratón, ktorý býva pre amatérskeho bežca prvou vážnejšou výzvou. Maratóny ostávajú len pre hŕstku vytrvalcov, zo 17-miliónového davu bežcov, ktorí vlani v USA dobehli do cieľa cestných pretekov, maratónci tvorili len tri percentá.

odporúčané články:

Pridať komentár

Zadajte meno
Nesprávny email
Zadajte komentár