Nasťa Kuzminová: Diétu nepotrebujem, stačí vyvážená strava

V polovici mája sa vrátila z dvojtýždňového sústredenia v Nórsku. O tom, čo ju čaká v ďalšej sezóne, ako sa stravuje, trénuje, ale aj o tom, čo pestuje v záhrade, hovorí najúspešnejšia slovenská športovkyňa, biatlonistka Anastasia Kuzminová.

Na čo bolo zamerané tvoje nedávne sústredenie? Je predsa po sezóne, pred nami je leto.

Po sezóne svoj organizmus opatrne uvediem z tej najvyššej záťaže do komfortnej zóny. Sústredenie bolo zamerané na najazdenie kilometrov v nižších intenzitách. Je to také poďakovanie sa organizmu za to, čo dokázal zo seba vyžmýkať počas celej sezóny. Sú to náročné tréningy na čas, trvajú aj tri, štyri, päť hodín, ale tým, že je to v nízkej intenzite, iba príjemne sa unavím. Je to taký prechod zo zimy do leta. Podľa môjho názoru je potrebný pre organizmus, aby komfortne zavŕšil uplynulú sezónu a príjemne sa naštartoval do tej nadchádzajúcej.

Čo ťa teraz čaká? Budeš mať aj nejaké obdobie ničnerobenia?

Keďže organizmus vrcholového športovca je stále v nadštandardnej záťaži, úplný oddych v podobe ležania na pláži alebo na gauči pri telke, nie je prospešný. Aj môjmu zdraviu môže skôr ublížiť, ako pomôcť. Preto to nie sú žiadne dovolenky, ale regeneračné sústredenia. To znamená jednofázové tréningy doobeda a voľnejšie poobedňajšky s deťmi pri mori alebo podobne. Takéto sústredia plánujeme až na koniec júna, keď Jelisej dokončí školu, lebo už je piatak, musíme sa prispôsobovať aj jeho školskému režimu.

Dovtedy budeš robiť čo?

Budeme mať krátku pauzu doma a do konca mája sa povenujem streľbe. Čakajú ma sústredenia v blízkosti Banskej Bystrice na Králikoch a atletické tréningy VŠC Dukla. Taký príjemný mix, potrebujem telo trochu rozbehať, nachystať na letnú prípravu. A k tomu dôležité cvičenia s našimi fyzioterapeutmi, aby sa telo spamätalo a aktivovala sa svalová pamäť, aby všetky svaly boli príjemne nabudené a vedeli podať čo najlepší výkon v tréningoch.

Daniel je tvoj kondičný tréner, ako to vyzerá, keď manžel trénuje manželku?

Tým, že sme veľa rokov spolu, fungujeme ako partneri aj sparingpartneri, tak hneď, ako urobím nejakú chybu alebo si moje telo nevie poradiť s nejakou záťažou, Daniel vie rýchlo reagovať. Či už v priebehu jednotlivých tréningov alebo celkovo počas sústredenia. Ako tréner má svoj názor, ale vždy hľadáme spolu nejaký kompromis, uvedomujúc si plusy aj mínusy, aby sme spoločne dospeli ku kvalitnému výsledku.

Biatlonistka Anastasia Kuzminova

Je nejaká fáza alebo časť prípravy, ktorú naozaj nemáš rada?

Keď som bola mladšia, ľahko by som ich vymenovala. Ale čím je športovec starší, tak by si mal uvedomiť, že všetky fázy sú potrebné. Naučila som sa mať rada všetko, lebo viem, že bez toho by výsledky také dobré neboli.

Aby si podávala špičkové výkony, musíš byť nielen výborne pripravená, ale najmä musíš mať v poriadku zdravie. Čo robíš pre to, aby si bola zdravá?

Základ zdravia tvorí veľa vecí, ale v prvom rade je to stravovanie a pre bežného človeka čo najviac pohybu. Ja ako športovec mám pohybu veľa, až si musím dávať pozor na to, aby som aj oddychovala. Ale pravda je taká, že dbám na to, aby bola moja strava správna, aby môj organizmus vedel podávať výsledky. Snažím sa ho počúvať, čo ozaj potrebuje. Zbytočne neísť do rizík.

Držíš nejakú špeciálnu diétu?

Prišla som na to, že nejaké diéty nemusím mať, podstatné je, aby bola strava vyvážená. Môžem všetko, ale v maličkých porciách. Nastavím si stravu vždy tak, aby mal organizmus dostatok energie v sezóne a keď sme doma medzi sústredeniami a nemám dvojfázové tréningy, tak si doprajem aj také potraviny, ktoré inak počas pretekov zvyknem obmedziť. Keď ide o nákup potravín, snažíme sa, aby to bolo buď z „mamičkinej záhrady“, ako sa hovorí, najmä pokiaľ ide o ovocie, zeleninu, mäso a mliečne výrobky.

tip na článok:

Ako na dynamický strečing? Cviky na ideálnu rozcvičku pred cvičením

Cvičenie Rýchle cvičenie
Prečítať

Koláčik si teda neodopieraš?

Doprajem si ho. Nie je to tak, že by som mala niečo striktne zakázané. Skúšala som vydržať bez sladkého, bez kávy, bez chleba. Ale akurát z toho začínam byť potom viac nervózna a pre organizmus je to stres navyše. Myslím si, že športovec má stresov dosť kvôli každodennej nadštandardnej záťaži na telo. A keď nenastane chvíľka úľavy, tak bude pracovať a pracovať, až nadíde zlom. A k tomu sa nechcem dopracovať. Organizmu sa treba aj odvďačiť, občas povoliť, snažím sa riadiť svojimi pocitmi, aby som si neuškodila.

Máš vraj rada záhradku, čo pestuje na tej svojej olympijská šampiónka?

Záhradku máme malú, je to hlavne pre deti, aby sa vybehali po tráve. Máme tam okrasné stromy, kvety, aby to pekne vyzeralo. Keď som doma, potrebujem aj relax a pre mňa je podstatné, aby oko videlo okolo seba to krásne. Aby sa radovalo, že niečo kvitne, že je niečo zelené okolo. Zatiaľ som nemala čas na pestovanie niečoho navyše. Máme tam ale jahôdky, bylinky do šalátu.

Jelisej je piatak, chodievaš na rodičovské združenia?

Keď som doma, tak áno.

Ako ťa vnímajú rodičia jeho spolužiakov? Si pre nich obyčajná matka žiaka alebo celebrita?

Chvalabohu ma tam nikto nevníma ako celebritu. Toto pomenovanie asi nie je pre mňa. Som len úspešný športovec, nie celebrita. Keď išiel Jelisej do prvej triedy, tak vtedy to bolo tak, že áno, bola som športovkyňa, rodičia vnímali, že s Jelisejom Kuzminom chodia do jednej triedy či školy aj ich deti a môžu sa s Nasťou osobne stretnúť.

Potom, keď som bola na materskej dva roky, tak ma už vnímali ako bežnú matku, mala som bežné povinnosti. Tým, že moje druhé tehotenstvo bolo úplne iné ako prvé a pre komplikácie som ho nemohla skombinovať so športom, mohla som sa plnohodnotne venovať Jelisejkovi, jeho vyučovaniu a pravidelne chodiť na rodičovské združenia.

Biatlonistka Anastasia Kuzminova

Aké máš plány do budúcej sezóny?

Uvidíme, ako sa rozbehne táto letná príprava. Máme v pláne nastúpiť od prvých pretekov Svetového pohára, čo bude prvý decembrový týždeň a za cieľ sme si dali vystrieľať konečne tie štyri nuly. Sú tam aj majstrovstvá sveta v marci, smerujeme k nim. Ale nie je to tak, že idem do toho zase úplne naplno ako v olympijskej sezóne. Teraz chcem vyskúšať, či to ide aj inak. Skúsime viac domácich sústredení v Banskej Bystrici, na Králikoch, v Liptovskom Mikuláši a v Čechách.

Chcem si potvrdiť, či sa dá aj touto cestou podávať dobré výkony, lebo aj moje deti ma už veľmi potrebujú. Rada by som si to nastavila tak, že doobeda budem trénovať a poobede sa budem snažiť byť obyčajným človekom, matkou dvoch detí a venovať sa takto aj iným povinnostiam, ktoré na mňa museli dlho čakať. Chcem sa tiež viac venovať streľbe a psychike, aby som šla do novej sezóny s čistou hlavou bez nadmerných očakávaní, ktoré ma často brzdia pri podávaní výkonu.

odporúčané články:

Pridať komentár

Zadajte meno
Nesprávny email
Zadajte komentár