Ako na drobné poranenia, ktoré vzniknú pri športe?

„Kto maže, ten jede“, hovorí české porekadlo. Platí to aj u športovcov – s tou správnou liečivou masťou alebo gélom sa po úraze alebo poranení rozbehnete oveľa skôr. Viete ktorá masť je na čo a pre koho? Poradíme vám aj, ako zvýšiť ich účinok.

Najhoršie je, ak nešportujeme pravidelne a bez prípravy chceme podať výkon na úrovni vrcholového športovca. Na „unavené, boľavé“ svaly je vhodné použiť krém alebo gél s účinnou látkou ibuprofén alebo diklofenak, ktoré majú protizápalový účinok a zmiernia aj bolesť svalov. Mladším ročníkom odporúčame použiť gélovú formu, ktorá po uskladnení v chladničke chladivým efektom zosilní analgetické účinky.

Pre tých skôr narodených je lepšie použiť krém, ktorý nevyvoláva pocit chladu. Prípravok sa ľahko vtiera do pokožky (nemasíruje sa, aby sa nezhrčkavel). Pri gélovej forme prípravku pozor na slniečko – na vznik alergickej reakcie. V takom prípade mastičku treba používať na noc a ráno zmyť z pokožky.

Tradičný octanový krém

Je dobrý na rôzne poúrazové stavy ako podvrtnutia či pomliaždeniny. Zmierňuje najmä opuch, dá sa použiť aj na zmiernenie príznakov po poštípaní hmyzom. Po aplikácii krému sa môže miesto na krátku dobu (cca 30 min) prekryť igelitovým vreckom a previazať obväzom, aby sa zvýšila priepustnosť pokožky a tým aj účinok.

Modrina nie je nebezpečná, ale nevyzerá pekne

Na modriny je najlepšie použiť masť s obsahom heparínu. Masť sa nanáša 2 – 3 razy denne, miesto sa môže prekryť nepriedušným obväzom najlepšie na noc.

Drobné poranenia

Ak máte doma malých nezbedníkov určite si do lekárničky doplňte Unigel Apotex. Je to výborný gélový prípravok na urýchlenie hojenia odrenín či rozbitých kolien najmenších, ale ocenia ho aj dospelí. Zabraňuje tvorbe chrasty, zlepšuje vzhľad jazvy.

tip na článok:

Fyzioterapeutka radí, ako správne spať: Dôležitý je vankúš, matrac i spánková poloha

Spánok Zdravý chrbát
Prečítať

Poštípal vás otravný hmyz?

Fenistil gél, Dapis gél či Psilo-balzam – gély, ktoré zmierňujú príznaky po poštípaní hmyzom, ako svrbenie, začervenanie a opuch. Miernia tiež prejavy slnečnej alergie. Sú vhodné pre deti od 1. mesiaca, tehotné aj dojčiace ženy. Nemali by sa však nanášať na rozsiahle kožné povrchy a sliznice.

S takto zásobenou lekárničkou ste pripravení zvládnuť akékoľvek nástrahy leta, tak si ho užite.

PharmDr. Peter Šimko
Farmaceut z lekárne Dr.Max

odporúčané články:

Pridať komentár

Zadajte meno
Nesprávny email
Zadajte komentár