Radí Marcel Matanin: Podľa čoho si vyberá preteky?

Začala sa nám nová bežecká sezóna a určite si už plánujete preteky, na ktoré ste sa celú zimu a časť jari chystali. Ak už máte nejaké za sebou a možno nevyšli podľa vašich predstáv, neznamená to, že ďalší víkend pobežíte preteky znova.

Samozrejme, všetko záleží aj od dĺžky trate, ktorú ste bežali. Pokiaľ máte za sebou maratón alebo polmaratón, určite v najbližších týždňoch nemôžete danú trať bežať znova. Kratšie preteky do 10 km ale zvládnete úplne v pohode, ak vás maratón nezomlel natoľko, že naozaj potrebujete dlhšiu pauzu.

Čiže po polmaratóne alebo maratóne by ste si mali od pretekania dať aspoň týždeň oddych. Pokiaľ ste bežali preteky do 10 km, tak ďalší týždeň môžete bežať znova, ale po takejto kombinácii by ste si mali dať znova pauzu od pretekania a nabrať nové sily. Veľmi dôležitá pri zostavovaní vášho plánu pretekov je samotná príprava, akú ste absolvovali v zime a načo bola zameraná.

tip na článok:

Bežec Gabriel Švajda: Na základnej škole som beh neznášal. Neskôr zmenil môj život

Rozhovor
Prečítať

Kedy bežať ďalší maratón?

Ak máte za sebou maratón alebo polmaratón, v ďalšej sezóne by bolo vhodné kombinovať beh v rôznych dĺžkach, aby ste to mali pestré, ale zase nemusí to byť každý víkend. Myslite na to, že niekedy si potrebujete aj oddýchnuť, ale aj niečo zase prebehnúť. Lebo počas pretekania sa cez týždeň toho veľa natrénovať nedá. Je to skôr taký udržiavací mód, ale rozhodne nie tréning. Ak ste absolvovali viacero pretekov, dajte si trochu oddych a potom môžete znova vyraziť na zopár pretekov.

Takto to robím ja

Ja si vyberám preteky podľa toho, načo som sa zameral počas prípravy v zime. Čiže, ak som sa chystal na maratón, bežím pred maratónom jeden polmaratón ako test, aby som vedel, či príprava ide tak, ako má. Prípadne, aby som vedel posledný mesiac doladiť ešte nejaké detaily.

Ďalšie preteky si vyberám podľa chuti a ako sa cítim po maratóne, ale minimálne dva týždne si dávam pauzu aby si svaly a telo oddýchli dali sa dokopy. Tým, že som sa posledný rok začal venovať aj triatlonu, tak po jarných behoch sa budem venovať triatlonovým pretekom. Určite v minimálne v dvojtýždňových rozostupoch – a to pretekám v najkratšom šprint triatlone, kde preteky trvajú len niečo okolo hodiny.

Zhrnutie na koniec:  môžete odbehnúť zopár pretekov na jar, ale nezabúdajte na oddych a samozrejme aj na tréning. Nedá sa len pretekať. Pokiaľ máte možnosť, tak si medzi pretekmi dajte víkend voľno. Samozrejme, ak bežíte 5 km beh, pokojne môžete ďalší týždeň bežať znova. Po jarnej sezóne je potrebné znova sa v lete nejaký čas venovať len tréningom bez pretekov, aby ste boli znova nachystaní na jesennú sezónu.

odporúčané články:

Pridať komentár

Zadajte meno
Nesprávny email
Zadajte komentár