Postarajte sa o svoje zdravie a psychickú pohodu

V našej výzve „Nezabúdaj na seba“ vám prinášame 30 tipov, ako jednoduchou aktivitou prispieť k svojej psychickej a fyzickej pohode. Zapíšte sa do výzvy a počas jedného mesiaca vám každý deň pomôžeme s udržiavaním dobrého zdravia a pozitívnej mysle.

Kliknutím na dlaždicu rozbalíte jednotlivé tipy

1
Založte si denník

Moderný životný štýl dáva našej mysli zabrať

Často nami lomcujú emócie a neustále vnímanie negatívnych informácií sa podpisuje aj na našej nálade. Jedným zo spôsobov, ako si myšlienky utriediť, je vypísať sa z nich. Písanie denníka a uloženie myšlienok na papier pomáha bojovať proti depresii, úzkosti, zlepšuje náladu, pamäť a odbúrava stres. Vypísanie sa zo stresových situácií Vám pomôže lepšie ich spracovať a v budúcnosti ľahšie zvládnuť. Uvedomíte si, čo je skutočne dôležité, čo Vás robí šťastným a za čo cítite vďaku.

Spravte si z písania denníka váš malý každodenný rituál

Počas nasledujúcich 30 dní si každý deň zapíšte krátku úvahu o navrhovanej aktivite. Rozsah je len na vás, či už to bude jedna veta alebo sa rozpíšete, dokonca môžete pridať aj kresbičku. Všetky tipy nájdete na tejto stránke, ale ak sa zapojíte do našej výzvy prostredníctvom mailu, budeme vás viesť svetom starostlivosti o vaše telo i dušu. Každý deň vám okrem zaujímavého tipu pošleme aj otázku na zamyslenie.

Zapojte sa do výzvy Nezabúdaj na seba.
2
Udržiavajte kontakty

Zavolajte si s rodinou alebo priateľmi

Tráviť čas s inými ľuďmi je pre nás a naše zdravie nesmierne dôležité. Hoci nám často vzdialenosť alebo nabitý kalendár nedovoľuje stretnúť sa osobne, môžeme využiť aspoň moderné technológie. Naplánujte si počas týždňa dlhší telefonát či skupinový videohovor s Vašou širšou rodinou alebo priateľmi. Telefonát prospeje nielen Vám, ale aj človeku na druhej strane linky. Podpora blízkeho človeka v stresových situáciách preukázateľne znižuje hladinu kortizolu – stresového hormónu, čo prispieva k psychickej a fyzickej pohode. Úprimné rozhovory pomáhajú odbúravať stres, znižujú riziko vzniku depresií, úzkostí a aj srdcovo-cievnych chorôb.

Ak sa rozhodnete pre spoločný videohovor, môžete ho okoreniť aj nejakou zábavnou aktivitou:

  • Zahrajte si spoločenské hry online – napríklad Activity, len vynechajte kreslenie
  • Pozrite si film alebo divadelné predstavenie na YouTube pomocou zdieľanej obrazovky
  • Navečerajte sa spoločne alebo si spolu dajte kávu
3
Rozhýbte sa

Nájdite si pravidelnú fyzickú aktivitu

Pohyb je dôležitou súčasťou budovania imunity. Ani nehovoriac o tom, že pri dlhom sedení a celkovom nedostatku pohybu naše telo trpí. Pohyb však významne vplýva aj na našu psychiku. S cvičením sa cítime šťastnejší vďaka vyplavovaniu tých pravých hormónov. Prečítajte si, ako to funguje.

Napätie a stres dobre odstraňujú rytmické aktivity, napríklad beh, tanec či cvičenie. Okrem toho internet ponúka obrovské množstvo videí, podľa ktorých sa dá cvičiť, od jogy cez tanečné lekcie po vysoko intenzívne intervalové tréningy.

Jeden tréningový plán, ktorý zostavil tréner Michal Senteš, vám ponúkame aj my. Zapojte sa do výzvy a nechajte si počas štyroch týždňov zadarmo posielať 3x týždenne cvičenie priamo do e-mailovej schránky.

Zapojte sa do výzvy a cvičte s trénerom
4
Zdravo si navarte

Uvarte si zdravé jedlo

Zdravá strava je jeden zo základných pilierov dobrej imunity. Doma nás to môže lákať siahnuť po rýchlych polotovaroch alebo obľúbených, ale nie veľmi zdravých receptoch. Nemusíte si ich odpustiť úplne, ale naplánujte si vyvážený jedálniček. Nájdite si chutné recepty plné zeleniny a ovocia, jedzte čo najmenej cukru a bielej múky.

Inšpiráciu nájdete vo videoreceptoch,

ktoré sú vhodné pre diabetikov, ale do svojho jedálnička ich môže zaradiť každý.

Uvarte si zdravé jedlo podľa nášho playlistu

.embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }

5
Oprášte staré priateľstvá

Ozvite sa niekomu, s kým ste už dlhšie neboli v kontakte

Udržiavať priateľstvá je dôležité pre naše psychické zdravie. Niekedy však pre kalendár plný povinností trávime s ľuďmi, na ktorých nám záleží, oveľa menej času, ako by sme chceli.

Napíšte alebo zavolajte priateľom, s ktorými už dlho odkladáte spoločné stretnutie. Vám i človeku na druhom konci padne vhod, ak sa porozprávate o novinkách vo vašich životoch. Môžete si tiež naplánovať, že sa takto každý deň alebo týždeň ozvete niekomu inému. Možno vás prekvapí, koľko noviniek sa dozviete.

6
Nádych, výdych

Vyskúšajte relaxačné dýchanie 

Taká jednoduchá a prirodzená vec, akou je dýchanie, môže byť veľmi nápomocná vo chvíľach, keď sa potrebujeme upokojiť či skoncentrovať. „Hlboké dýchanie má na organizmus upokojujúci, uvoľňujúci efekt,“ vysvetľuje psychológ Karol Kováč, ktorý relaxačné dýchanie odporúča zaradiť aj medzi naše ranné rituály.

Ako na to? Sadnite si na stoličku, vystrite chrbát a uvoľnite ramená. Zhlboka sa cez nos nadýchnite v priebehu 5 sekúnd, na 2 sekundy zadržte dych a následne v priebehu ďalších 5 sekúnd vydýchnite vzduch prostredníctvom úst. Takto dýchajte 3 – 5 minút.

7
Maškrtiť sa dá zdravšie

Asi všetci radi maškrtíme. Hlavne keď sa nudíme, máme tendenciu neustále kontrolovať chladničku a čosi pojedať. Pre vašu imunitu je však lepšie to s cukrom či bielou múkou príliš nepreháňať. Jedným z riešení je nezásobovať sa sladkosťami, tým druhým je skúsiť si pripraviť sladké alebo slané maškrty v zdravšej verzii.

Pripravte si pod zub niečo bez množstva cukru. Inšpirujte sa videoreceptmi na müsli košíčky, čedarové kolieska alebo na čokorezy vhodné aj pre diabetikov.

Uvarte si zdravé jedlo podľa nášho playlistu

.embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }

8
Zlepšite si náladu komédiou

Pozrite si dobrú komédiu

Zmysel pre humor nám pomáha zvládnuť aj ťažšie situácie. Smiech pomáha uvoľniť sa a odbúravať stres. Uvoľňuje nielen psychické, ale aj fyzické napätie spolu so svalstvom. Pri smiechu sa vám uvoľňujú endorfíny – hormóny šťastia. Taktiež sa ním znižuje množstvo stresového hormónu kortizolu vďaka tomu, že pri smiechu sa telo lepšie okysličuje a zvyšuje sa aj cirkulácia krvi. Odbúravaním stresu taktiež posilňujete váš imunitný systém.

Zasmejte sa na dobrej komédii.

Vyberte si z televízneho programu alebo sa inšpirujte napríklad rebríčkom 8 najlepších komédií podľa ČSFD.cz:

  • Forrest Gump (1994)
  • Nedotknuteľní (2011)
  • Pelíšky (1999)
  • Podraz (1973)
  • Obecná škola (1991)
  • Cesta do hlubin študákovy duše (1939)
  • S čerty nejsou žerty (1984)
  • „Marečku, podejte mi pero!“ (1976)
9
Oprášte zabudnuté fotky

Oprášte staré albumy alebo roztrieďte fotky

Prezeranie a triedenie fotografií je príjemnou chvíľkou, kedy sa môžeme zasnívať a vrátiť do minulosti. Nájdite si čas na to, aby ste si roztriedili fotky v telefóne či počítači alebo opäť prezreli staré rodinné albumy. Možno nájdete poklady, ktoré vaši blízki ešte ani nevideli, a pri najbližšej príležitosti sa na nich spoločne zasmejete.

Pekne upratané priečinky a pamäť mobilu nezahltená tisíckami obrázkov prospeje aj vašej mysli. Upratanie vecí, ktoré už dlho odkladáte, vás upokojí a zmierni nepríjemný vnútorný pocit. Pri pozeraní starých albumov sa zase vrátite do detstva alebo na miesta, kde ste sa cítili dobre a prídete na nové myšlienky.

Vyberte si pri triedení pár fotografií, ktoré si dáte vytlačiť. Vytvorte si napríklad praktickú fotoknihu alebo album podľa vášho gusta. Mať váš obľúbený záber v papierovej podobe je na nezaplatenie a nemusíte sa obávať, že oň nadobro prídete, ak zlyhá technika či zálohovanie.

10
Prechádzka na vzduchu

Choďte sa prejsť na vzduch

Chôdza je najprirodzenejší spôsob pohybu. Pomáha udržiavať zdravé naše srdce a pomáha pri prevencii viacerých ochorení. Krátka prechádzka pred spaním môže znamenať zdravší spánok.

Odchodiť by sme pritom mali približne hodinu denne. Ešte lepšie spravíte, ak zvolíte svižnú chôdzu. Aj za kratší čas zvládnete rozprúdiť si krv a prejsť viac krokov. Najlepšie je, keď sa môžete vybrať do prírody.

Spoznajte benefity chôdze

 

11
Meditácia pre lepší spánok

Skúste krátku meditáciu pre lepší spánok

Spánok stráži rovnováhu v našom tele. Je dôležitý pre našu imunitu a fyzické aj psychické zdravie. Únava navyše zvyšuje hladinu stresu. Stres nám však môže brániť v zaspávaní a ocitáme sa tak v bludnom kruhu. Nepočítajte s tým, že vás zachráni káva, pretože spánok sa nedá nahradiť ničím iným

Prečítajte si o návykoch, ktoré nám berú spánok

Skúste nočné ťukanie do mobilu alebo pozeranie seriálu vymeniť za upokojujúcejšie činnosti. Obrazovky, žiariace modrým svetlom, vymeňte radšej za knihu a pred spaním myseľ upokojte krátkym meditačným cvičením, pri ktorom sa sústredíte na dýchanie.

12
Zastavte sa počas dňa

Pripravte si váš obľúbený nápoj a pri jeho pití sa sústreďte len naň

Zastavte sa aspoň na zopár minút. Meditácia je overená technika na upokojenie, no nemusíte si pod ňou predstavovať hodiny presedené v jednej póze. „Meditáciu je možné vnímať aj ako súbor aktivít, zameraných na uvoľnenie organizmu. Z tohto pohľadu je vhodná pre každého a môže znamenať čokoľvek, čo pomáha sprítomňovať okamih, uvoľniť myseľ a telo,“ vysvetľuje psychológ Karol Kováč z Inštitútu stresu.

„Relaxačné aktivity vyvolávajú biochemické zmeny, ktoré z dlhodobého hľadiska prospievajú zdraviu. Okrem toho zvyšujú prežívanie pozitívnych emócií,“ dodáva psychológ.

Ako sa na chvíľu vedome zastaviť počas dňa?

Nemusíte sa učiť pokročilé meditačné techniky. Skúste si len naplno vychutnať šálku vášho obľúbeného nápoja. Sadnite si, vyložte si nohy a popri pití kávy alebo čaju nerobte nič iné. Vnímajte chuť a vôňu nápoja a sústreďte sa na každý dúšok. Snažte sa myšlienkami ostať v prítomnom okamihu. Keď vám uletia, nič sa nedeje, skrátka znova zamerajte svoju pozornosť na pitie.

13
Zostaňte fit pri práci z domu

Vytvorte si zdravé domáce pracovisko

Pracovať z domu nemusí byť vôbec jednoduché. Mnohých donútili preventívne opatrenia zmeniť svoje pracovné návyky a preniesť svoje pracovisko domov. Tam však číha mnoho nástrah nielen pre našu produktivitu, ale aj pre naše zdravie. Dá sa im vyhnúť, ak poznáte zásady, ktoré sa oplatí dodržiavať.

Prečítať si, ako zostať fit pri práci z domu
14
Napíšte list sami sebe

Napíšte list svojmu „budúcemu ja“

Napíšte sami sebe do budúcnosti o tom, čo dnes prežívate. Môže to byť buď klasický papierový list, ktorý dobre ukryjete, alebo využite internetové možnosti a pošlite si do budúcnosti e-mail. Pri jeho čítaní o niekoľko mesiacov či rokov si uvedomíte, ako ste sa zmenili, ktoré ciele sa vám podarilo dosiahnuť a čo Vám naopak nevyšlo. Takisto je to pekná pripomienka toho, že mnoho vecí, ktoré Vás teraz trápia, s postupom času stratia hodnotu.

Pri písaní dajte vašim myšlienkam voľný priebeh alebo si pomôžte týmito štyrmi krokmi:

  1. Napíšte o tom, ako sa cítite, čo vás trápi a čo sa vo vašom živote aktuálne deje.
  2. Položte svojmu budúcemu ja otázky, ktoré by vás o pár rokov zaujímali.
  3. Napíšte o konkrétnych cieľoch, ktoré chcete dosiahnuť.
  4. Spomeňte pár vecí, ktoré chcete začať robiť, prestať robiť alebo si pri nich želáte zotrvať.
15
Upratovanie proti stresu

Poupratujte niečo, čo dlhšie odkladáte

Upratovanie vám možno nepripadá ako spôsob úľavy od stresu, ale opak je pravdou. Neporiadok a množstvo vecí v dome či v byte môže byť jedným zo zdrojov stresu v našich životoch a zvyšovať hladinu stresového hormónu kortizolu. Navyše, ak pracujete „hlavou“, je dobré pre zmenu vypnúť ju a zamestnať ruky. Až 6 z 10 Britov v prieskume z roku 2017 označilo upratovanie za aktivitu, ktorá im pomáha oddýchnuť si.

Nemusíte na to ísť zhurta a prevrátiť domov hore nohami. Začnite maličkosťami a podľa toho, koľko máte času, si vyberte svoj cieľ. Inšpirujte sa našimi návrhmi:

  • Upracte zásuvku, do ktorej už roky odkladáte drobný neporiadok.
  • Roztrieďte si oblečenie alebo topánky, nepotrebné kusy darujte alebo vyhoďte.
  • Skontrolujte lieky v domácej lekárničke a tie exspirované vráťte do lekárne. Nechajte si liekmi pomôcť od zdravotnej poisťovne.
  • Vyberte si jednu miestnosť vo vašom domove a vyčistite ju do hĺbky.
  • Pustite sa do digitálneho upratovania a spravte si poriadok v súboroch v počítači alebo v zahltenej e-mailovej schránke.
16
Starajte sa o rastliny

Popresádzajte kvety alebo vysaďte niečo v záhradke

Skúste sa od starostí odpútať troškou záhradníckej práce. Aj presadenie izbových kvetov či práca v záhrade môžu byť skvelým relaxom. Dokonca aj obyčajné „babranie sa“ v pôde pomáha bojovať proti depresii, úzkosti či stresu a zlepšuje náladu. Pri práci s rastlinkami totiž človek prirodzene spomalí a viac sa sústredí na prítomný okamih. Navyše vás určite poteší, ak si sami niečo vypestujete alebo keď vidíte, že sa vašim rastlinkám dobre darí.

Pokúste sa niečo vypestovať, aj keď nemáte veľkú záhradu

Paradajkám a paprikám sa bude dobre dariť aj na balkóne a bylinkám stačí okenný parapet.

17
Rozcvička pred tréningom

Rozhýbte si stuhnuté svaly strečingom

Vaše telo sa vám za dlhé sedenie alebo státie nepoďakuje. Hlavne pri sedavom zamestnaní je dôležité hýbať sa a kompenzovať dlhé – a často nezdravé – sedenie. Doprajte svojmu telu úľavu a ponaťahujte ho.

Vyskúšajte dynamický strečing s trénerom Michalom Sentéšom, ktorý vaše svaly rozohreje. Je to ideálna rozcvička pred tréningom, ale pokojne si ho doprajte aj samostatne kedykoľvek počas dňa, napríklad ako bodku za pracovným dňom.

Zapojte sa do výzvy a cvičte s trénerom

18
Vypýtajte si odporúčanie na zábavu

Vypýtajte si od priateľov odporúčania na zábavu

Zaujímavých filmov, seriálov a kníh je veľa, ale čo si vybrať? Nechajte si poradiť od vašich priateľov. Vypýtajte si od nich odporúčania, čo v poslednom čase bavilo ich alebo o čom si myslia, že by sa mohlo páčiť vám. Neskôr sa s nimi môžete opäť spojiť a porozprávať sa o vašich dojmoch z ich tipov.

19
Napíšte si zoznam

Napíšte si zoznam vecí, za ktoré ste v svojom živote vďační

Naučte sa v živote ďakovať za to, čo máte. Práve vďačnosť je jedným z krokov ku šťastnému a spokojnému životu. Skúste stráviť chvíľku napísaním zoznamu vecí, za ktoré ste v živote vďační. Ďakovať nemusíte len za veľké veci, ale aj za každodenné maličkosti. Takáto rekapitulácia vám pomôže uvedomiť si, že ste možno oveľa „bohatší“, ako ste si mysleli. Vďačnosť v akejkoľvek forme pomáha zlepšovať náladu a učí nás žiť v prítomnosti.

Skúste si z takéhoto zapisovania spraviť pravidelnú rutinu

A ak sa vám nebude chcieť písať, povedzte si aspoň pár bodov pre seba v hlave. Pravidelné vyjadrovanie vďačnosti vás naučí vážiť si to, čo máte, a nestresovať sa tým, čo práve nemôžete mať.

20
Strávte čas na slnku

Strávte aspoň 10 minút na slnku

Slnečné dni nám prospievajú viac, než len zlepšovaním nálady. Slnečné žiarenie nás zásobuje vitamínom D, ktorý je dôležitý nielen pre naše kosti, ale aj pre imunitný systém a mnohé ďalšie procesy v našom tele.

Pre dostatok vitamínu D pritom v jarnom a letnom období netreba tráviť na slnku veľa času. Aj hodina týždenne doplní jeho zásoby. Tento čas si môžete rozložiť aj do niekoľko dní. Napríklad si počas každého slnečného dňa dajte kávu na balkóne alebo v záhrade. Postačí aj 10 minút. Pri dlhšom pobyte na slnku nezabúdajte svoju pokožku chrániť krémom s ochranným faktorom.

Ak je dnes práve zamračené, odložte si túto aktivitu na najbližší slnečný deň.

21
Spoznajte prírodu z gauča

Pozrite si dokument o prírode

Aj keď je cestovanie momentálne značne obmedzené, prírodu môžete spoznávať aj z pohodlia vášho gauča. Do rôznych kútov našej planéty vás prenesú dokumentárne filmy.

Hoci sa reálnej prechádzke v lese či po pláži len tak niečo nevyrovná, sledovanie dokumentárneho filmu môže mať podobný účinok. Pozorovanie milých zvieratiek a zelene navodzuje pocit pokoja, zmierňuje úzkosť, strach a vyvoláva príjemné pocity.

Streamovacie služby ponúkajú množstvo skvelých dokumentárnych filmov a seriálov

Stačí si vybrať podľa toho, aký kút sveta chcete navštíviť. Tu je len pár našich tipov na dobre hodnotené dokumenty:

  • Zázračná planéta II.
  • Naša planéta
  • Modrá planéta II.
  • Polárny príbeh
  • Surikaty

 

22
Nakupujte u miestneho farmára

Spravte si radosť a podporte miestnych farmárov a výrobcov

Robiť si radosť je dôležité. V momentálnej situácii však môžete vaším nákupom pre radosť pomôcť niekomu udržať jeho podnikanie.

Ak vám to finančná situácia dovoľuje, potešte sa niečím pekným od lokálnych výrobcov alebo vymeňte supermarket za nákup u miestneho farmára. Malí miestni predajcovia potrebujú podporiť viac ako veľké zahraničné korporácie.

 

23
Osprchujte sa ráno

Začnite deň studenou sprchou

Podporte imunitu otužovaním sa v sprche. Štúdia s 3018 účastníkmi ukázala, že ľudia v tej skupine, ktorá striedala teplú a studenú sprchu, boli menej často práceneschopní a nemuseli toľko navštevovať lekára, ako ľudia v skupine, ktorí sa sprchovali iba teplou vodou.

Ak si ju doprajete hneď ráno,

využijete ju aj na naštartovanie sa v úvode dňa. „Studená alebo aspoň vlažná sprcha hneď po zobudení pomáha aktivácii sympatického nervového systému a zvýšeniu bdelosti,“ vysvetľuje psychológ Karol Kováč z Inštitútu stresu.

Prečítajte si, čím ďalším sa ráno prebrať
24
Čítajte viac

Pustite sa do čítania

Utečte od stresu ku knihám. Podľa štúdie University of Sussex z roku 2009 čítanie znižuje stres až o 68 %. Príbehy odpútajú Vašu pozornosť každodenných starostí. Uvoľnenie sa odzrkadlí aj na vašom tele znížením pulzu či svaloväho napätia. Čítanie vám dokonca môže pomôcť so zaspávaním, ak pred spaním vymeníte obrazovky žiariace modrým svetlom za knihu.

Dôležité však je, aby ste si čítanie užívali.

Radšej siahnite po beletrii ako po novinách plných zlých správ, z ktorých rozhodne nebudete mať dobrý pocit. Čo si teda prečítať?

  • Siahnite na svoju kôpku neprečítaných kníh
  • Znova si prečítajte svoju obľúbenú knihu
  • Kúpte si knihu, po ktorej poškuľujete už dlho
  • Pustite sa do zaujímavých článkov v časopise
25
Vyberte sa do lesa

Vyberte sa na prechádzku do lesa

Využite upokojujúcu silu lesa ako Japonci. Tí praktizujú takzvaný „forest bathing“, čo je vo voľnom preklade kúpeľ v atmosfére lesa. Ide v ňom o spojenie s prírodou a jej precítenie všetkými zmyslami. Smartfón nechajte doma a vyberte sa na prechádzku lesom, ktorý budete vnímať očami, ušami, nosom alebo cez dotyky. Štúdie preukázali pozitívny vplyv týchto aktivít na naše zdravie, od imunity cez kardiovaskulárny systém až po upokojenie a lepší spánok.

26
Kúpeľ ako efektívna forma relaxu

Doprajte si vaňu alebo dlhú sprchu

Nechajte stres odplaviť sa preč. Kúpeľ je efektívna forma relaxu. Zlepšuje prekrvenie tela, uvoľňuje svaly, pomáha pri únave, strese a bolesti. Kúpanie, pri ktorom sa celkovo ponoríte do vody, je podľa výskumov na uvoľnenie stresu efektívnejšie ako sprchovanie, ale keď nemáte vaňu, tak si doprajte aspoň dlhšiu sprchu.

K dvadsaťminútovke vo vani si môžete napríklad zapáliť sviečky a pustiť obľúbenú hudbu či podcast. Môžete pridať aj kvapky vonných esencií alebo olejov, napríklad upokojujúcu levanduľu. Takýto večerný teplý kúpeľ vám môže aj pomôcť so zaspávaním. Doprajte si ho hodinu až dve pred tým, než sa uložíte do postele.

27
Starajte sa o zdravie zubov

Naučte sa dôkladne vyčistit zuby a medzizubné priestory

Je mimoriadne dôležité starať sa o zdravie našich zubov. Nájdite si čas na dôkladné čistenie zubov aspoň dvakrát denne. Večer nezabudnite niekoľko minút venovať aj starostlivosti o medzizubné priestory.

Váš zubár vás určite pochváli na najbližšej každoročnej preventívnej prehliadke, ktorá je podmienkou získania príspevku na zubné zákroky až do výšky 100 € od poisťovne Dôvera.

28
Oddýchnite si od varenia

Objednajte si jedlo donáškou

Dajte si aspoň raz čas pokoj od varenia a objednajte si jedlo donáškou. Oddýchnete si od hrncov a umývania riadu a podporíte tým obľúbené reštaurácie v ťažkých časoch.

Môžete si objednať overenú klasiku alebo zaexperimentovať a vyskúšať niečo úplne nové, čo doma len tak neuvaríte. Alebo si doprajte viac chodov a spravte si s partnerom či rodinou degustačný večer. A ak vám jedlo náhodou ostane, nebudete musieť variť ani na druhý deň.

 

29
Otestujte sa kvízmi

Odreagujte sa testmi a kvízmi

Ako sa odreagovať a trošku rozhýbať mozgové závity? Vedomostné kvízy či rôzne testy sú na to ideálne. Na internete ich nájdete veľa a množstvo tém – od takých, ktoré naozaj preskúšajú vaše vedomosti, po vtipné testy, ktoré slúžia naozaj len na zábavu.

My pre vás máme dve možnosti:

30
Buďte offline

Vyhraďte si offline čas bez internetu

Našou poslednou výzvou je stráviť deň bez internetu a ťukania do mobilu. Ak aj nezvládnete celý deň, pokúste sa offline prežiť aspoň niekoľko hodín. Bez týchto pomocníkov by sme už ani nevedeli fungovať, no práve preto by sme mali mať ich používanie pod kontrolou.

Spojte deň bez pripojenia napríklad s výletom do prírody. Oznámte vašim blízkym, že v prípade potreby vás zastihnú telefonicky, pretože nebudete online.

Prečítajte si o tom, prečo by sme viac času mali tráviť offline