Biatlonistka Paulína Fialková nabehá 500 km za mesiac

Pred mesiacom získala striebro v pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom na majstrovstvách Európy v biatlone a prispela k striebru zmiešanej štafety na tom istom podujatí. Za úspechmi mladej slovenskej biatlonistky Paulíny Fialkovej sú aj tisíce nabehaných kilometrov na lyžiach i v teniskách.

Sezóna je za vami, máte striebro z ME, výrazne ste si polepšili aj vo Svetovom pohári – ako ju hodnotíte? Dosiahli ste, čo ste chceli?

Áno, sezóna je za mnou a hodnotím ju veľmi pozitívne. Mojím cieľom bolo výraznejšie umiestnenie na majstrovstvách Európy, čo som si aj splnila. Aj vo svetovom pohári som sa posunula niekam úplne inam aj napriek chorobám, ktoré ma cez sezónu zastihli.

Čo bude teraz nasledovať, aký máte program na „teplé“ mesiace?

Teraz v apríli sa plánujem trochu povenovať škole, skúsiť ukrojiť z množstva skúšok, ktoré ma čakajú v tomto ročníku aj keď nie je v mojich silách dokončiť ho v normálnom termíne. V polovici apríla plánujem ísť ešte na jedno kratšie sústredenie na sneh a potom znova trochu oddych. Od mája ale začína príprava na novú sezónu, čiže kolobeh všetkých sústredení. Najťažšia robota je vždy v letných a jesenných mesiacoch, počas sezóny potom využívam to, čo som natrénovala. Budú nás čakať zahraničné sústredenia v Hochfilzene, na Pokljuke, v Ramsau a v Ťumeni. Keď sme na Slovensku, tak trénujeme v Osrblí, na Králikoch alebo v Liptovskom Mikuláši.

Akú rolu zohráva vo vašom tréningu beh? Myslím teraz ten v teniskách – koľko kilometrov nabeháte v rámci tréningov?

Beh zohráva jednu z najdôležitejších úloh v celom tréningovom procese. V našom tréningu prevládajú dlhé, vytrvalostné behy, ktoré beháme v nízkych intenzitách (10km až 20km). Ročne tvorí kros z celkových plus-mínus 6000 odtrénovaných kilometrov približne 30 až 40 percent.

Máte ho rada alebo je beh bez lyží pre vás len potrebná súčasť tréningov?

Mám rada aj klasický beh, ale radšej mám určite ten na lyžiach.

Keď máte voľno, idete si len tak niekedy zabehať alebo keď nemusíte, nebeháte vôbec?

Nevydržím dlho nič nerobiť, musím si ísť minimálne zabehať.

tip na článok:

Ako cvičiť, keď máte na šport málo času? Krátko, ale intenzívne

Cvičenie Rýchle cvičenie
Prečítať

Aj vaša sestra je biatlonistka, trénujete, behávate spolu? Platí u vás to okrídlené, že „ve dvou se to lépe táhne“?

So sestrou trénujeme často spolu, väčšinou keď sme doma a ideme sa prebehnúť. Na sústredeniach alebo počas pretekového obdobia je to už viac-menej individuálne.

S biatlonom ste začali ako dieťa, ako sa vyvíjal váš vzťah k behu – radšej ste behali či strieľali? A ako je to dnes?

Vždy som bola lepšia bežkyňa ako strelkyňa. Už ako dieťa som zlú streľbu musela dobiehať na trati. Dnes je biatlon diametrálne odlišný od minulosti. Môžete byť suverénne najlepším bežcom, bez dobrej streľby nemáte žiadnu šancu. Bežecké rozdiely sa čoraz viac vyrovnávajú. Neviem, čo mám radšej, ja mám rada biatlon, to je beh so streľbou. Keby som si mala vybrať jednu vec, bola by som strelkyňa alebo bežkyňa. Ani jedno by som nechcela.

Čo klasická školská 1500-vka a 12-minútovka? Boli aj pre vás strašiakmi alebo vďaka biatlonu skôr ničím výnimočným?

Za školských čias to boli moje disciplíny. Rada som sa predvádzala, že dokážem zabehnúť lepšie, ako väčšina chlapcov.

Začína sezóna bežeckých pretekov pre hobby bežcov, uvidíme vás na nejakých?

Dopredu nemám naplánované žiadne, ale možno sa na poslednú chvíľu rozhodnem nejakých zúčastniť.

odporúčané články:

Pridať komentár

Zadajte meno
Nesprávny email
Zadajte komentár