Predchádzajte bolesti chrbta cvičením: Cviky na zdravý chrbát od fyzioterapeutov

Rozhýbte sa a predíďte bolesti chrbta. Naučte sa cviky na uvoľnenie a posilnenie chrbta s Plánom pre zdravý chrbát spolu s motocyklovým pretekárom Ivanom Jakešom a fyzioterapeutmi z AMBIO Rehabilitačného centra.

Moderný životný štýl a veľa sedenia nerobia dobre našim telám, hlavne chrbtom. Celé dni sedíme za stolmi, pri počítačoch, v autách. Nebýva to lepšie, ani keď stojíme. Aj preto toľko ľudí trápi bolesť chrbta, ktorá patrí k najčastejším zdravotným problémom na Slovensku.

Bolesť pritom neprichádza len tak, napríklad z prievanu. Základ zdravotného problému si budujeme aj celé roky nesprávnymi návykmi, vysvetľuje v rozhovore fyzioterapeutka Miriama Šinglerová. Okrem toho, že by sme si mali dávať pozor na správne držanie tela alebo nastavenie nášho pracovného miesta, je dôležitým prvkom aj pravidelné kompenzačné cvičenie. 

Naučte sa cviky na uvoľnenie a posilnenie chrbta, ktoré zostavila fyzioterapeutka Miriama Šinglerová s kolegami z AMBIO Rehabilitačného centra v Bratislave. Pomôže vám s tým 4-týždňový plán priamo do e-mailu, v ktorom vás cvičením bude sprevádzať motocyklový pretekár Ivan Jakeš a fyzioterapeut Martin Benko.

Pre koho je plán určený?

Plán pre zdravý chrbát je pre všetkých ľudí, ktorí svoj chrbát trápia dlhým sedením alebo ho inak zaťažujú. Celý plán je zadarmo a jednoduché cviky z neho zvládne naozaj každý. 

Pri cvikoch ide o prevenciu bolesti chrbta. Ak už máte výraznejšie problémy či bolesti, určite odporúčame najprv navštíviť fyzioterapeuta alebo lekára, napríklad ortopéda, ktorý určí pôvod vašich problémov a stanoví vhodnú terapiu.

Ako cvičiť?

Stačí, že sa zaregistrujete, na základe čoho do zadanej e-mailovej schránky dostanete zadarmo inštruktážne videá s cvičením. Počas 4 týždňov sa každý týždeň naučíte 3 cviky, ktoré by ste v ideálnom prípade mali cvičiť každý deň. S ďalším týždňom cviky môžete buď vymeniť, alebo si ich pridať k cvikom z predchádzajúceho týždňa a cvičiť dlhšie.

Cvičenie je vhodné na doma. Bude vám stačiť priestor, kde sa zmestíte ľahnúť si na zem, napríklad v obývačke. K pohodliu prispeje podložka na cvičenie, ale nie je nevyhnutná. Ako pomôcku budete potrebovať obyčajnú stoličku a v 3. a 4. týždni aj theraband, teda elastický pás alebo gumu na cvičenie.

Prečo práve tieto cviky?

Cvičenie pre zdravý chrbát zostavila fyzioterapeutka PhDr. Miriama Šinglerová, ktorá je riaditeľkou a garantkou AMBIO Rehabilitačného centra v Bratislave. Cviky sa hodia najmä ako kompenzácia pri sedavom zamestnaní. Pri cvičení dbajte na inštrukcie fyzioterapeuta Bc. Martina Benka, ktorý vo videách s Ivanom Jakešom detailne vysvetľuje správny techniku jednotlivých cvikov.

odporúčané články:

Miriam
11.06.2024 | 21:08

Dobrý deň, sú tieto cviky vhodné aj pri nesprávnom držaní tela?

Odpovedať
Ako Buk
24.06.2024 | 10:04

Dobrý deň, pani Miriam, takto na diaľku Vám nedokážeme poradiť. Skúste sa radšej pred cvičením poradiť so svojím lekárom alebo fyzioterapeutom. Pekný deň :) Zuzka z tímu AkoBuk

Mirka
19.04.2024 | 20:23

Dobrý večer, ja mam zdegenerovanu chrbticu od koreňa až po koreň. Medzistavcove výrastky a zodrane všetky platničky. Co krok to bolesť. Lekárom povedané, neoperovatelna chrbtica.

Odpovedať
Jozef
12.11.2021 | 23:46

Mám posunuté platničky a chcem cvičiť a behať - Môžem Ďakujem

Odpovedať
Ako Buk
15.11.2021 | 9:40

Dobrý deň, pán Jozef, v takomto prípade sa radšej najprv poraďte so svojím lekárom, ktorý Vám najlepšie poradí, čo sa pre Vás hodí. :) Tím AkoBuk

Maria
14.07.2021 | 12:36

Mam problemy s krčnou chrbticou a keđ cely deň stojím v práci na nohách tak problėm je aj v tom

Odpovedať
Ako Buk
29.07.2021 | 16:14

Dobrý deň, Mária, odporúčame Vám navštíviť odborníka, ktorý Vám odporučí najvhodnejšie riešenie problému. Pokiaľ zvažujete našu výzvu, určite sa pred cvičením najprv poraďte s fyzioterapeutom alebo ortopédom.

Luboslava Sabova
04.07.2021 | 20:19

Dobrý deň prosím o zaslanie cvicebneho programu najväčšie problémy mam v krizovej oblasti a krčnej dakujem

Odpovedať
Ako Buk
29.07.2021 | 16:32

Dobrý deň, Luboslava, do cvičebného programu sa prihlásite zadaním Vášho emailu vyššie v článku v časti "Získajte Plán pre zdravý chrbát". Po potvrdení, že chcete dostávať inštruktážne emaily Vám ich zašleme na mail. V prípade, že ste tak urobili a maily Vám neprichádzajú, kontaktujte nás prosím priamo emailom. :)

Maria
03.03.2021 | 22:32

mam problém s krvnou chrbticou

Odpovedať
Ako Buk
12.03.2021 | 11:25

Dobrý deň, Mária, odporúčame Vám navštíviť odborníka, ktorý Vám odporučí najvhodnejšie riešenie problému. Určite sa pred cvičením najprv poraďte s fyzioterapeutom alebo ortopédom.

Peter
21.01.2021 | 14:30

Mám dlhodobé bolesti chrbta a chcem sa ich zbaviť Ďakujem

Odpovedať
Ako Buk
02.02.2021 | 13:55

Dobrý deň, Peter, s dlhodobými bolesťami chrbta by sme Vám odporučili obrátiť sa na profesionálov - či už na fyzioterapeuta alebo ortopéda, ktorí Vám pomôžu odhaliť a odstrániť príčinu bolesti. Určite Vám tiež odporučia aj cvičenie, ktoré bude na mieru šité Vášmu zdravotnému stavu.

Anita Gabrišková
04.01.2021 | 17:52

Prosím o zaslanie inštruktážnych videí pre zdravý chrbát. Ďakujem

Odpovedať
Ako Buk
02.02.2021 | 13:52

Dobrý deň, Anita, momentálne máme z technických príčin pozastavené zasielanie e-mailov, ale cviky nájdete na odkazoch na konci článku.

Helenka
26.08.2020 | 17:39

Chcem aby ma nebolel chrbat

Odpovedať
Ako Buk
02.02.2021 | 13:52

Dobrý deň, Helenka, vyskúšajte naše cvičenie, ktoré zostavili fyzioterapeuti. Momentálne máme pozastavené zasielanie e-mailov, ale cviky nájdete na odkazoch na konci článku.

Pridať komentár

Zadajte meno
Nesprávny email
Zadajte komentár