Od Tatier k Dunaju: Ženy sú rýchlejšie než si myslia

Presne 186 tímov a 2 sólo bežci, spolu 2 143 pretekárov. Beh Od Tatier k Dunaju 2015 opäť prepisoval históriu. O tom, aký bol a aký bude ten nasledujúci, hovorí organizátor pretekov Miloš Zágoršek.

Spustili ste registráciu na ďalší ročník pretekov Od Tatier k Dunaju. Trasa meria 345 km, je iba pre výborných bežcov alebo ho zvládnu aj obyčajní „hobbíci“? Aké kritériá by mali spĺňať členovia tímu?

Rozhodne je to hobby beh, každý bežec beží „len“ 8 až 12 km, aj keď trikrát s odstupom 8 až 10 hodín. Pozície v tíme nie sú rovnocenné, kapitán tímu môže určiť poradie bežcov tak, aby slabším prislúchala jednoduchšia pozícia v tíme. Platí, že ak je bežec schopný zabehnúť 10 km pod 60 minút, tak je schopný zabehnúť od Tatier k Dunaju.

Stalo sa vám počas predošlých ročníkov, že ho nejaký tím nedokončil?

Tento rok bolo počas behu veľmi teplé počasie, čo sa prejavilo aj na výsledných časoch tímov. Najviac si to „odniesli“ asi bežci v kategorií ULTRA, ktorí celkovo bežali cca 60 km. Pravdepodobne aj preto dva tímy z tejto kategórie preteky nedokončili.

Na horskom úseku sa už zopár bežcov „stratilo“ – ako sa dá takému zdržaniu predísť? Čo odporúčate pretekárom pri orientácii v teréne?

V tomto roku sme posilnili značenie a blúdenie sme zaznamenali len ojedinele. Stále platí, že sa nedá sa spoľahnúť len na značenie trate a navigátorov. Základ je mať dobre naštudované svoje úseky trate, prípadne bežať s mapou úseku, ktorú dávame bežcom k dispozícii. Ak je niekto zvyknutý používať GPS prístroj, môže si doň trať nahrať a bežať s ním. Blúdeniu sa dá predísť tým, že bežci nepodcenia prípravu, niektorí bežci si dokonca pred behom idú zabehnúť svoje úseky v rámci tréningu.

Je na takéto preteky potrebný nejaký špeciálny tréning?

Určite je vhodné počas tréningu sa čo najreálnejšie priblížiť k tomu, čo bežci zažijú na pretekoch. Napríklad ísť si zabehať dvakrát počas jedného dňa, prípadne si vyskúšať beh potme s čelovou lampou a podobne.

Aké je to bežať v noci, je trať bezpečná?

Beh v noci je pre mnohých nakoniec tým najväčším zážitkom. Osobne by som odporúčal sa toho nebáť, objektívne nebezpečenstvo nie je väčšie ako na denných úsekoch. Samozrejme, pre pokoj všetkých v tíme, je možné mať sprievodcu, napríklad na bicykli.

Čo je pri tomto štafetovom behu najdôležitejšie, teda základ úspešného dobehu?

Najdôležitejšia je tímová práca a dobre zvládnutá úloha kapitána tímu. Ten by mal rozumieť pravidlám, poznať trať a bežcov vo svojom tíme, aby ich vedel správne koordinovať a dával im komplexné informácie, ktoré potrebujú. Potom môže vzniknúť správny „teamspirit“ a všetkým sa beží ľahšie.

tip na článok:

Ako sa dostať z vyhorenia: Tipy a stratégie, čo pomáhajú

Duševné zdravie Vyhorenie
Prečítať

Po zdravotnej stránke to pretekári ako zvládajú? Treba sa vyzbrojiť náplasťami na otlaky či stačia osvedčené, dobre padnúce tenisky?

Celkovo bežci zvládajú preteky veľmi dobre, najviac následkov sme zaznamenali, paradoxne, na úsekoch, kde je dlhý beh z kopca. Tento rok spôsobilo viacero zdravotných problémov teplo. Odporúčal by som preto bežcom nepreceňovať svoje sily a zbytočne to „neprepáliť“. Na pretekoch je, samozrejme, zdravotná služba, ale nemôže byť pri každom bežcovi okamžite, preto je vhodné, aby každý tím bol pripravený zabezpečiť si ošetrenie prípadných drobných úrazov vo vlastnej réžii.

Tímy musia vopred nahlásiť svoje časy na 10 km, aby sa odhadol ich príchod do cieľa. Aká je vaša skúsenosť – preceňujú svoje sily alebo sú tímy naopak skromné a podcenia svoje výkony?

Počas prvého ročníka sa stalo, že nahlásenie časov nebrali niektorí vážne a bežali výrazne rýchlejšie. Museli sme ich potom na trati zastaviť, čo určite nie je veľmi príjemné. V ďalších ročníkoch už takýto prípad nenastal. Myslím si, že väčšina bežcov sa snaží nahlásiť čo najreálnejšie časy, aj keď sa nájdu stále „špekulanti“, ktorí si chcú nechať „rezervu“. Ak to ale preženú, hrozí im diskvalifikácia. Zaujímavý jav sa objavil v kategórií žien, kde v pomere k nahláseným časom väčšina bežala rýchlejšie ako zvyšok bežcov, teda dalo by sa povedať, že ženy trochu podceňovali svoju výkonnosť.

Stretli ste sa aj so špekulantmi, ktorí chceli podvádzať? Aj pri prvých ročníkoch Tour de France si niektorí experti pomohli nasadnutím do vlaku či auta…

V tomto roku sa rešpektovanie pravidiel výrazne zlepšilo. Ale je to už asi v ľudskej povahe, hľadať si cesty, ako si veci zjednodušiť. Každý účastník pretekov má však právo podať protest proti porušeniu pravidiel. Keď sme mali taký prípad naozaj podložený, tím dostal penalizáciu. V každom prípade, ak si aj niekto takto „pomohol“, podvádzal hlavne seba samého a oberal sa o to, čo mu účasť na pretekoch mohla dať.

Čo za tie tri ročníky pretekov na vás urobilo najsilnejší dojem?

Tento rok bol pre mňa najsilnejší moment, keď som videl ako sa bežci vysporiadali s dažďom a bežali aj po zaplavenej trati. Z pohľadu športového výkonu sú pre mňa úctyhodné časy bežcov v kategórii ELITE a až nepochopiteľný výkon sólo bežcov.

Stále sa ale najviac teším z toho, keď vidím pribiehať tímy do cieľa a autentickú eufóriu, keď už všetko to úsilie, ktoré do pretekov vložili, majú za sebou.

Posledný ročník bol extrémny – čo do počtu pretekárov i čo do vrtochov počasia. Bežci zažili búrku i pekelnú horúčavu. Ovplyvnia tieto skúsenosti preteky v nasledujúcom roku?

Každý ďalší ročník prináša mnoho nových skúseností pre nás organizátorov aj pre bežcov a osobne som veľmi vďačný, že sme spoločne zvládli preteky aj v takomto počasí. Verím, že tieto skúsenosti ovplyvnia preteky pozitívne, na oboch stranách je potrebné počítať so všetkým a pripraviť sa aj na neočakávané situácie. My budeme aj naďalej hľadať možnosti, ako čo najlepšie zabezpečiť plynulosť pretekov, ale dôraz kladieme i na vlastnú zodpovednosť každého bežca.

tip na článok:

Fyzioterapeutka radí, ako správne spať: Dôležitý je vankúš, matrac i spánková poloha

Spánok Zdravý chrbát
Prečítať

Akú spätnú väzbu dostávate od pretekárov? Čo ich najviac prekvapilo, s čím vôbec nepočítali?

Spätná väzba je pre nás veľmi dôležitá. Väčšinou je pozitívna, ale o to viac si vážim, keď si niekto dá námahu a napíše aj konštruktívne pripomienky a návrhy na zlepšenie.

Časté sú odkazy týkajúce sa dobre značenej trate. Bežcov zatiaľ asi najviac pozitívne prekvapila a potešila podpora zo strany polície. Tento rok sme urobili v organizácií niekoľko vylepšení a priniesli viaceré novinky, na čo aj bežci pozitívne reagovali.

Chystáte aj na rok 2016 nejaké novinky pri pretekoch?

Samozrejme, chystáme, ale zatiaľ ich nebudeme zverejňovať :-).

odporúčané články:

Pridať komentár

Zadajte meno
Nesprávny email
Zadajte komentár