Test o stresovom profile je anonymný. Pre účely štatistického spracovania Vás prosíme o vyznačenie pohlavia a veku. Vaše odpovede budú anonymizovane použité pre štatistické účely.
Časť 1/8: V tejto časti je uvedených šesť hlavných kategórií stresorov alebo ťažkostí, ktoré ľudia zažívajú vo svojom pracovnom a osobnom živote. Stresory sú skúsenosti alebo podmienky každodenného života, ktoré človek vníma ako dôležité a zároveň iritujúce, obťažujúce, zraňujúce či ohrozujúce psychickú a fyzickú pohodu. Použite nasledovnú škálu na označenie toho, ako často ste zažívali tieto ťažkosti počas uplynulých troch mesiacoch.
Pre označenie toho, ako často ste zažívali takéto ťažkosti počas posledných troch mesiacov , vyplňte nasledujúce otázky.
1. Zdravotné ťažkosti (napr. starosti týkajúce sa vlastného zdravia, lekárskej starostlivosti, vedľajších účinkov liečby, nadmerného fajčenia či konzumácie alkoholu, fyzických obmedzení, fyzického vzhľadu, fyzických príznakov, zmeny zdravotného stavu atď.).
2. Pracovné ťažkosti (napr. nespokojnosť s prácou, problém s nadriadeným/ou, nedostatok uznania, nudná práca, starosti s kariérnym postupom, zneužívanie v práci, obavy zo straty práce, vzťahy na pracovisku, pracovná záťaž, časový tlak, výška platu, pracovná doba, dochádzanie do práce atď.).
3. Finančné ťažkosti (napr. dane, investície, splácanie hypotéky a dlhov, dlhy, finančná neistota, pôžičky, nedostatok peňazí na cestovanie, účty, financovanie vzdelania detí, právne výdavky, opravy v domácnosti alebo autoopravy, dôchodok, plánovanie atď.)
4. Rodinné ťažkosti (napr. zdravotný stav rodinných príslušníkov, problémy so starnúcimi rodičmi, konflikty s príbuznými, vzťahy v rodine, problémy s deťmi, rovnováha medzi prácou a rodinou, starostlivosť o domáce zvieratá atď.).
5. Ťažkosti v medziľudských vzťahoch (napr. problémy so susedmi, spoločenské povinnosti a očakávania, problémy s priateľmi, stretávanie sa s inými ľuďmi, osamelosť, neschopnosť vyjadriť sa a „byť sám sebou“, ohováranie, žiarlivosť, príliš mnoho spoločenských záväzkov, neočakávaná spoločnosť, nedostatok času na odpočinok, nedostatok času na socializovanie, medziľudské konflikty atď.).
6. Ťažkosti spojené so životným prostredím (napr. kriminalita, počasie, hluk, znečistenie životného prostredia, udalosti posledných dní, predsudky, politika, enviromentálne bezpečie atď..).
Časť 2/8: Označte, do akej miery Vás vystihujú nasledujúce tvrdenia za posledné 3 mesiace.
Časť 2/8: Označte, do akej miery Vás vystihujú nasledujúce tvrdenia za posledné 3 mesiace .
7. Strávili ste časť svojho voľna fyzickou aktivitou, športom alebo koníčkami napr. práca na záhrade, kutilstvo, upratovanie, tancovanie.
8. Cvičili ste aspoň dva až trikrát za týždeň po dobu 15 – 20 minút, aby ste zvýšili svoj svalový tonus, silu alebo pružnosť (posilňovanie, strečing, kalanetika, izometrické cviky atď.).
9. Strávili ste aspoň dva až trikrát za týždeň po dobu 20 – 30 minút nejakým intenzívnym fyzickým cvičením na zlepšenie kardiovaskulárneho systému (aerobik, beh, plávanie, bicyklovanie ,rýchla chôdza atď.).
10. Prinútili ste sa k práci alebo k aktivite, hoci ste boli unavený/á, prepracovaný/á alebo vyčerpaný/á.
11. Nespali ste celú noc alebo jej podstatnú časť z dôvodu pracovných projektov, cestovného plánu, spoločenských aktivít, práce na smeny, rodinných problémov atď..
12. Spali ste menej ako zvyčajne potrebujete, z dôvodu pracovného alebo voľnočasového programu (napr. večer ste zostali dlhšie hore alebo ste museli ráno vstávať skôr).
13. Spali ste menej kvalitne ako by ste potrebovali, pretože ste mali ťažkosti so zaspávaním, alebo so samotným spaním (napr. časté budenie sa v noci, nepokojný spánok, skoré prebudenie a neschopnosť opäť zaspať, nočné mory, nervozita atď.).
14. Nie ste schopný/á si urobiť čas na alebo vynechávate pravidelné aktivity, ktoré považujete za zvlášť osviežujúce, upokojujúce a relaxačné (záľuby/koníčky, čítanie, sledovanie televízie, počúvanie rádia/hudby, práca v komunite atď.).
15. Udržiavali ste blízky, fyzický kontakt alebo intímny kontakt s niekým, kto bol nakazený, bol chorý alebo mal príznaky fyzických ťažkostí (napr. bozk, spoločné jedlo, spoločné auto, spoločná kancelária, používanie spoločných alebo niekoho iného príborov, tanierov, pohárov atď.).
16. Pokračovali ste v práci či iných domácich aktivitách aj napriek tomu, že ste pociťovali príznaky začínajúcej choroby (napr. teplota, plný nos, kýchanie, zimnica, svalová bolesť atď.).
17. Nepodarilo sa vám udržať telesnú hmotnosť na úrovni primeranej vášmu veku, pohlaviu a výške (napr. nie ste schopný/á kontrolovať svoju váhu ).
18. Mali ste bezpečný sex (napr. dodržiavali ste preventívne opatrenia, obmedzený počet sexuálnych partnerov alebo používanie kondómu, aby ste znížili riziko nákazy, či šírenie pohlavne prenosných chorôb).
19. Nedarilo sa vám užívať pravidelne lieky, ktoré vám predpísal lekár alebo výživové doplnky (napr. vitamíny, minerály), ktoré inak zvyčajne sám/sama beriete.
20. Nedodržiavali ste pravidelné zdravotné, preventívne zvyky a opatrenia (vyhýba ste sa lekárskym prehliadkam, vyhýbali ste sa používaniu bezpečnostných pásov v aute, zanedbávali ste ústnu hygienu, vynechávali ste mesačné samovyšetrenie prsníkov, ignorovali ste sledovanie vysokej hladiny krvného tlaku, hladiny cukru v krvi alebo hladiny cholesterolu atď.).
21. Užívali ste 1 až 2 tablety aspirínu alebo acylpyrínu 3 až 4 krát za týždeň? (nezahrňuje paralen a ibuprofén).
22. Zanedbávali ste každé ráno primerané a dostatočne výživné raňajky.
23. Konzumovali ste každý deň v rámci každého hlavného jedla vyváženú a rozmanitú stravu (napr. ovocie, zeleninu, ryby, mäso, hydinu, obilniny, ryžu a mliečne výrobky).
24. Monitorovali ste si alebo obmedzovali ste váš denný príjem nasýtených tukov, cholesterolu, sodíka, cukru a kalórií.
25. Konzumovali ste produkty rýchleho občerstvenia alebo nezdravú stravu (napr. sladké pečivo, sladkosti/ cukrovinky, chipsy) namiesto pravidelného stravovania.
26. Vynechali ste počas dňa pravidelné jedlo, ktoré by ste si inak dávali (napr. raňajky, obed, večera).
27. Brali ste lieky alebo konzumovali potraviny, na ktoré ste veľmi citlivý/á alebo alergický/á, čo viedlo k fyzickým ťažkostiam alebo vyvolalo iné nežiadúce následky (napr. závraty, zápcha, nevoľnosť, zvracanie, svrbenie, pálenie záhy, bolesti hlavy atď.).
28. Pili ste každodenne, počas 24 hodín, viac ako 2 šálky nápojov obsahujúcich kofeín (napr. káva, čaj, nealkoholické nápoje) alebo ste konzumovali jedlo s vysokým obsahom kofeínu (napr. čokoláda, kakao atď.).
29. Užívali ste alkoholické nápoje (napr. víno, whisky, pivo, atď.).
30. Používali ste lieky alebo drogy bez lekárskeho predpisu alebo na lekársky predpis (napr. kokaín, marihuanu, stimulanty, antidepresíva) kvôli socializácii, rekreácii či iných dôvodov, ktoré nie sú bezprostredne spojené s vaším zdravotným stavom.
31. Fajčili ste. Označte počet cigariet vyfajčených za deň.
Časť 3/8: Ako často Vám nasledujúci ľudia vychádzajú v ústrety, aby Vás priamo pozitívne podporili (napr. Vás vypočuli, poskytli informácie, spätnú väzbu a rady, povzbudili, poskytli empatiu, lásku a prijatie, poskytli pomoc a podporu atď.), aby bol Váš pracovný a osobný život menej stresujúci, ľahší a spokojnejší?
Časť 3/8: Ako často Vám nasledujúci ľudia vychádzajú v ústrety, aby Vás priamo pozitívne podporili (napr. Vás vypočuli, poskytli informácie, spätnú väzbu a rady, povzbudili, poskytli empatiu, lásku a prijatie, poskytli pomoc a podporu atď.), aby bol Váš pracovný a osobný život menej stresujúci, ľahší a spokojnejší?
32. Bezprostredný/á nadriadený/á alebo supervízor/ka
34. Manžel/manželka, partner/partnerka alebo iná blízka osoba
35. Rodinní príslušníci alebo príbuzní
36. Priatelia, susedia, členovia komunity
Ako často využívate nasledujúce osoby na to, aby bol Váš pracovný a osobný život menej stresujúci, ľahší a uspokojivejší (napr. na vyjadrenie Vašich pocitov, riešenie problémov, rozhodovanie, hľadanie rád, zhromažďovanie informácií, získavanie spätnej väzby, podporu vášho úsilia, poskytnutie uznania, umožnenie spoločenskej účasti, relaxáciu, spoločnosť a intelektuálnu stimuláciu atď.)
Ako často využívate nasledujúce osoby na to, aby bol Váš pracovný a osobný život menej stresujúci, ľahší a uspokojivejší (napr. na vyjadrenie Vašich pocitov, riešenie problémov, rozhodovanie, hľadanie rád, zhromažďovanie informácií, získavanie spätnej väzby, podporu vášho úsilia, poskytnutie uznania, umožnenie spoločenskej účasti, relaxáciu, spoločnosť a intelektuálnu stimuláciu atď.)
37. Bezprostredný/á nadriadený/á alebo supervízor/ka
39. Manžel/manželka, partner/partnerka alebo iná blízka osoba
40. Rodinní príslušníci alebo príbuzní
41. Priatelia, susedia, členovia komunity
Celkovo na koľko ste spokojný/á s tým ako Vám nasledujúci ľudia poskytujú sociálnu podporu, ktorú chcete a potrebujete, v práci aj doma?
Celkovo na koľko ste spokojný/á s tým ako Vám nasledujúci ľudia poskytujú sociálnu podporu, ktorú chcete a potrebujete, v práci aj doma?
42. Bezprostredný/á nadriadený/á alebo supervízor/ka
44. Manžel/manželka, partner/partnerka alebo iná blízka osoba
45. Rodinní príslušníci alebo príbuzní
46. Priatelia, susedia, členovia komunity
Časť 4/8: Ako často nasledujúce výroky popisujú Vaše správanie a pocity.
Časť 4/8: Ako často nasledujúce výroky popisujú Vaše správanie a pocity.
47. Cítim sa uponáhľaný/á a pod časovým tlakom (t.j. nemám dosť času na to, aby som všetko stihol/a či už v práci alebo doma).
48. Moje aktivity a denný program ma nútia byť čo najzaneprázdnenejším/ou a najaktívnejším/ou, ako je to len možné či už v práci alebo doma.
49. Keď cítim podráždenie, nepríjemnosť, alebo hnev, v práci alebo v osobnom živote, mám tendenciu vyjadriť ostatným čo cítim a čo si myslím.
50. Mám tendenciu byť orientovaný/á na výkon, tvrdo pracujúci/a, súťaživý/á – ako v práci, tak aj v osobnom živote
51. Keď musím čakať v rade, často mi napadne, prečo sú ostatní ľudia takí neefektívni (napr. úradníci/čky, bankoví pokladníci/čky, tí, ktorí stoja v rade predo mnou atď.).
52. Mám silnú potrebu dosahovať výsledky, vynikať a byť najlepší/ia vo veciach, do ktorých sa zapájam.
53. Ľahko pociťujem a vyjadrujem netrpezlivosť a podráždenie nad udalosťami, situáciami a ľuďmi doma aj v práci.
54. Mám tendenciu jesť, hovoriť, chodiť a robiť väčšinu vecí, čo najrýchlejšie.
55. Ľahko dávam druhým ľuďom najavo, že sa cítim frustrovaný/á, podráždený/á alebo nahnevaný/á či už v práci alebo doma.
56. V práci aj doma mám sklony kontrolovať spolupracovníkov alebo členov rodiny, aby som sa uistil/a, že všetko robia správne.
Časť 5/8: Nasledujúce položky popisujú všeobecné presvedčenia, ktoré ľudia majú. Prosím označte nakoľko súhlasíte alebo nesúhlasíte s nižšie uvedenými výrokmi.
Časť 5/8: Nasledujúce položky popisujú všeobecné presvedčenia, ktoré ľudia majú. Prosím označte nakoľko súhlasíte alebo nesúhlasíte s nižšie uvedenými výrokmi.
57. Moje mimopracovné aktivity a koníčky mi dávajú pocit užitočnosti a zmysluplnosti.
58. Aktívnym zapojením sa do verejného a spoločenského života môžu ľudia výrazne ovplyvniť svetové udalosti a politiku.
59. Keď sa všetko zdá bezútešné, môžem vždy požiadať o pomoc a podporu svoju rodinu a priateľov.
60. Uprednostňujem veci riskantné, vzrušujúce a dobrodružné pred pohodlným životným štýlom a stereotypom.
61. Dosiahnuť úspech je len otázkou tvrdej práce. Šťastie nemá žiadnu alebo len veľmi malú úlohu.
62. Je pomerne málo oblastí, v ktorých sa cítim neistý/á, rozpačitý/á, nesebavedomý/á.
63. Všeobecne platí, mám sklon kritický/á, pesimistický/á a cynický/á voči väčšine vecí v pracovnom a osobnom živote.
64. Stačila by veľmi malá zmena v mojich súčasných pracovných podmienkach, aby som opustil/a svoju prácu.
65. Nie som spokojný/á so svojím súčasným podielom na každodennom živote a pohode svojej rodiny a svojich priateľov.
66. Radšej by som mal/a všetky veci dopredu dobre naplánované, než aby som zaoberal/a s neznámym.
67. Väčšina života je premárnená nezmyselnými činnosťami.
68. Často sa v kontakte s ostatnými ľuďmi cítim neohrabane, nepríjemne alebo neisto.
69. Zriedka si myslím alebo nahlas hovorím, že nie som dosť dobrý/á alebo dosť schopný/á niečo dosiahnuť.
70. Som naplno oddaný/á pracovným aktivitám, ktoré sa práve usilujem dosiahnuť.
71. Mám tendenciu vnímať väčšinu životných a pracovných zmien, sklamaní a prekážok skôr ako ohrozujúce, zraňujúce či stresujúce, než podnetné.
72. Iba kvôli zmene často skúšam nové a rôznorodé cesty na miesta, kam pravidelne cestujem (napr. domov, do práce).
73. Ostatní sa správajú podľa svojich vlastných záujmov, bez ohľadu na to, čo sa snažím hovoriť alebo robiť, aby som ich ovplyvnil/a.
74. Keď dostanem príležitosť vidieť, ako iní niečo robia, alebo šancu sa niečo naučiť, som si istý/á, že môžem byť úspešný/á takmer v čomkoľvek.
75. Očakávam, že sa z času na čas niektoré veci pokazia, ale vôbec nepochybujem o tom, že sa môžem úspešne vysporiadať skoro so všetkým, čo mi príde do cesty.
76. Väčšina vecí, ktoré sa ma týkajú (napr. práca, spoločnosť, vzťahy), nie je príliš podnetná, radostná a odmeňujúca.
77. Často bývam frustrovaný/á alebo sklamaný/á, keď sa moje plány nevyvíjajú podľa mojich očakávaní, alebo keď sa veci nedejú spôsobom, akým chcem.
78. Existuje priama súvislosť medzi tým, ako usilovne pracujem a medzi uznaním a úspechom, ktoré dosiahnem.
79. Nemám dojem, že by som v poslednom čase dosiahol/hla niečo skutočne dôležité alebo významné pre svoje ďalšie životné ciele.
80. Často si myslím, že som nedostatočný/á, neschopný/á alebo menej dôležitý/á než iní ľudia, s ktorými pracujem a ktorých poznám.
81. Často si myslím, že nemám žiadnu alebo len veľmi malú kontrolu, či vplyv, nad vecami, ktoré sa mi prihodia.
82. Keby sa teraz niečo iné v mojom živote zmenilo alebo pokazilo, cítim, že nebudem schopný/á sa s tým účinne vysporiadať.
83. Keď doma alebo v práci nastane nejaká zmena, často mi napadne, že to najhoršie sa ešte len stane.
84. Teraz sa mi zdá, že veci v práci a doma sú ľahko predvídateľné a akékoľvek ďalšie zmeny budú príliš ťažké na to, aby som ich zvládol/zvládla.
85. Nemôžete proste veriť veľa ľuďom, pretože väčšina sa snaží nájsť spôsoby, ako zvýšiť svoje šťastie a prosperitu na Váš účet.
86. Väčšina významných vecí v živote vychádza skôr z vnútorných vecí než vonkajších definícií úspechu, výkonu a sebauspokojenia.
Časť 6/8: Aj keď s každým problémom alebo starosťou, ktoré v živote máme, sa môžeme vyrovnať rozlične, väčšina z nás v každodennom živote používa k ich riešeniu svoje charakteristické spôsoby. Položky 87 – 106 popisujú zvyčajné spôsoby zvládania denných stresorov t.j. veci, ktoré nás iritujú, obťažujú alebo provokujú. Podľa nasledujúcej stupnice označte, ako často máte sklon použiť popísané techniky a prístupy pri každodennom zvládaní ťažkostí v pracovnom a osobnom živote.
Časť 6/8: Aj keď s každým problémom alebo starosťou, ktoré v živote máme, sa môžeme vyrovnať rozlične, väčšina z nás v každodennom živote používa k ich riešeniu svoje charakteristické spôsoby. Položky 87 – 106 popisujú zvyčajné spôsoby zvládania denných stresorov t.j. veci, ktoré nás iritujú, obťažujú alebo provokujú. Podľa nasledujúcej stupnice označte, ako často máte sklon použiť popísané techniky a prístupy pri každodennom zvládaní ťažkostí v pracovnom a osobnom živote.
87. Snažím sa sústrediť myšlienky na ten najlepší aspekt danej udalosti či situácie (napr. čo si z takej situácie môžem vziať dobrého alebo aké kladné dôsledky môže mať).
88. Keď stojím zoči voči problémom a frustráciám, rozmýšľam nad šťastnejšími obdobiami, udalosťami a zážitkami.
89. Predstavím si, ako sa všetko zlepšuje a obracia k lepšiemu a verím si, že to dokážem zvládnuť.
90. Sústredím sa na to, čo ma obťažuje, pokým sa ohľadom toho necítim aspoň o trochu bezpečnejšie a príjemnejšie.
91. Hovorím a myslím si pozitívne veci, aby som sa cítil/a lepšie ohľadom stresujúcej udalosti alebo situácie (napr. “Všetko bude dobré“.).
92. Obviňujem sa, kritizujem sa, ponižujem sa, že som si svoj problém nejako vytvoril/a alebo spôsobil/a sám/sama.
93. Zapodievam sa dookola tým, čo som v danej situácii mal/a alebo nemal/a urobiť.
94. Premýšľam a sústredím sa na najhoršiu možnú udalosť, aká by mohla za daných okolností nastať.
95. Stále o tom rozprávam a opakovane sa k tomu vraciam aj s inými.
96. Vo dne v noci o tom stále premýšľam (napr. nie som schopný/á sa od takých myšlienok oslobodiť a stále sa zaoberám tým, čo ma trápi).
97. Snažím sa minimalizovať význam toho, čo ma trápi tým, že si z toho robím žarty, vtipkujem o tom (t.j. využívam humor na zmenu perspektívy).
98. Vyhýbam sa rozmýšľaniu nad tým, aj keď mi to napadne (t.j. som schopný/á „pustiť“ ich z hlavy a prestať sa zaoberať tým, čo ma trápi).
99. Poviem si, že život ide ďalej a zameriam svoju energiu na efektívnejšie riešenia, aby som tak zmenšil/a svoju nespokojnosť a sklamanie.
100. Keď sa cítim frustrovaný/á, podráždený/á alebo nahnevaný/á hovorím si: „dosť bolo rozmýšľania nad tým“ alebo „teraz nie je čas zaoberať sa tým“.
101. Pozerám na to, ako na niečo, čo sa stalo a už je to preč (napr. vzala to už voda).
102. Hovorím s ostatnými a pýtam sa na ich názory, rady, odporúčania, nápady či návrhy.
103. Žiadam ostatných, aby upravili a zmenili svoje správanie tak, aby mi uľahčili situáciu.
104. Vytvorím si plán riešenia a zrealizujem ho pre lepšie zvládnutie podobných situácií.
105. Zmením situáciu alebo svoje správanie, aby som minimalizoval/a alebo zmiernil/a svoju frustráciu a nespokojnosť.
106. Čerpám zo svojich minulých skúseností a vymýšľam najlepší spôsob riešenia problému alebo zlepšenia situácie efektívnym spôsobom.
Časť 7/8: Nižšie sú uvedený zoznam častých pocitov a postojov, ktoré ľudia prežívajú. Ako často ste Vy cítili a prežívali v posledných troch mesiacoch nasledovné.
Časť 7/8: Nižšie sú uvedený zoznam častých pocitov a postojov, ktoré ľudia prežívajú. Ako často ste Vy cítili a prežívali v posledných troch mesiacoch nasledovné.
107. Cítim sa šťastný/á a spokojný/á so svojím spoločenským životom.
108. Prežívam nové podnety a výzvy vo svojom osobnom a pracovnom živote.
109. Som schopný/á bez ťažkostí odpočívať a radovať sa.
110. Cítim sa fyzicky a psychicky pokojný/á, oddýchnutý/á a uvoľnený/á.
111. Prebúdzam sa s očakávaním vzrušujúceho a zaujímavého dňa, ktorý ma čaká.
112. Pocit, že ma moji blízky majú radi, chcú ma a podporujú ma.
113. Úprimne sa teším z vecí, do ktorých som zapojený/á.
114. Pocit, že budúcnosť vyzerá nádejne a sľubne.
115. Prežívam pozitívne, sebavedomé a sebaisté pocity ohľadom seba.
116. Celkovo sa teším zo svojho života.
117. Pocit zangažovanosti do mojich každodenných aktivít a vzťahov.
118. Pocit spokojnosti s osobnými a pracovnými úspechmi.
Časť 8/8: Každý z nasledujúcich výrokov označte pravda / nepravda
Časť 8/8: Každý z nasledujúcich výrokov označte pravda / nepravda
119. Nikdy v živote som nebol/a chorý/á ani deň.
120. Aspoň raz v živote som bol/a depresívny/a.
121. Nikdy v živote som nepovedal/a o nikom inom nič zlé.
122. Nikdy v živote som neklamal/a.
123. Stále mi napadajú zlé myšlienky o iných ľuďoch.