Načo vám je telovýchovná preventívna prehliadka?

Ak je u vás beh aj o výkone a nielen o „cupkaní“ pre radosť, aspoň raz za rok by ste si mali nájsť čas na preventívnu prehliadku u telovýchovného lekára. Ide o váš život.

Podľa dostupných štatistík pri behu náhle zomrie jeden z 15 až 50-tisíc dospelých športovcov za rok. Aj keď je riziko úmrtia počas maratónu stále oveľa nižšie, ako riziko, že človek zomrie počas svojej bežnej dennej aktivity, prečo ho zbytočne zvyšovať?

Šport nie je sám osebe príčinou náhlej smrti športovcov. Pôsobí ale ako spúšťač srdcovej zástavy u tých, ktorí trpia skrytými srdcovocievnymi ochoreniami a netušia o nich.

Za takmer polovicou prípadov náhleho úmrtia bežcov (48 %) je hypertrofická kardiomyopatia. Ide o najčastejšiu príčinu náhleho úmrtia športovcov do 35 rokov. Nad 35 rokov začína prevažovať ako hlavná príčina úmrtia koronárna choroba srdca. Tieto stavy zvyčajne nesprevádzajú žiadne alebo len minimálne príznaky a je len malá pravdepodobnosť ich odhalenia počas života.

Funguje to

Dehydratáciu a vynaloženú námahu, keď srdce pumpuje až sedemkrát viac krvi za minútu, než v pokoji, takíto ľudia nemusia zvládnuť. „Zavedenie povinného EKG vyšetrenia medzi mladými atlétmi v Taliansku viedlo k 90 % poklesu výskytu náhlych zlyhaní srdca u športovcov,“ uviedol profesor kardiológie Domenico Corrado z univerzity v Padove.

Podľa športového lekára Pavla Maloviča existuje riziko poškodenia zdravia nadmernou fyzickou i psychickou záťažou vo všetkých vekových kategóriách. „Predchádzať sa mu dá skutočne najlepšie len vtedy, ak poznáme komplexne svoj zdravotný stav a po konzultácii s lekárom si dokážeme stanoviť primerané fyzické a psychické zaťaženie,“ hovorí.

Čo to stojí

Komplexná preventívna prehliadka u telovýchovného lekára podľa Maloviča na približne 97 % odhalí akýkoľvek problém a je najlepšou prevenciou náhleho zlyhania srdca športovca.

Cena takejto prehliadky sa u dospelého pohybuje okolo 70 až 100 eur. Súčasná legislatíva ju zdravotným poisťovniam nedovoľuje uhradiť zo zdravotného poistenia v plnej výške, u dospelých dokonca vôbec.

Snažíme sa nájsť spôsob, ako v tomto smere pomôcť našim poistencom – športovcom. Zároveň zisťujeme, aký majú o túto prehliadku záujem. Verím, že sa nám podarí nájsť schodné riešenie,“ reagoval hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

Čo vám vyšetria pri telovýchovnej preventívnej prehliadke?

  • telesný rozvoj (výška, váha, podiel aktívnej telesnej hmoty a percenta tuku, určenie telesného typu)
  • srdcovo-cievny systém (EKG v pokoji a pri záťaži)
  • dýchací systém (spirometria v pokoji aj  pri stupňovanej záťaži)
  • pohybový systém (držanie tela, pohybové prejavy, chrbticu, bedrové i kolenné kĺby, svalstvo a určenie pohyblivosti)
  • orientačne sa vyšetrujú aj ostatné systémy
  • moč a krv (sedimentácia, krvný obraz, hematokrit, prípadne ďalšie hematologické a biochemické vyšetrenia)

V závere lekárskej prehliadky zhodnotí lekár výsledky celého preventívneho vyšetrenia. Okrem odporúčaní týkajúcich sa fyzickej či psychickej aktivity, dostanete od lekára poučenie a praktický návod regenerácie, stravovania a užívania potravinových doplnkov.

odporúčané články:

Pridať komentár

Zadajte meno
Nesprávny email
Zadajte komentár