Je poistenie na pretekoch povinné?

V propozíciách nejedných bežeckých pretekov nájdu účastníci informáciu o tom, že sú povinní mať zdravotné poistenie. Čo to však presne znamená?

V rámci cestných behov na území Slovenska domáci pretekári riešiť nič nemusia. Zo zákona je totiž každý občan Slovenska povinne zdravotne poistený. Teda buď si platí zdravotné odvody sám alebo mu ich strhávajú z výplaty alebo ich zaňho platí štát. Z tejto poistky má bežec pokrytú zdravotnú starostlivosť aj v prípade úrazu či iných zdravotných problémov na pretekoch. Dokonca aj ten pretekár, ktorý je na zozname dlžníkov na zdravotnom poistení. V prípade neodkladnej zdravotnej starostlivosti má o ošetrenie postarané.

Z povinného zdravotného poistenia sa však nedá získať žiadne „odškodnenie“ za úraz – teda napríklad peniaze za zlomený členok. Na to slúži individuálne komerčné (úrazové) poistenie. Či si ho bežec uzavrie, je len a len na jeho rozhodnutí.

Iná situácia je pri horských behoch. Organizátori pri nich často požadujú mať uzatvorené poistenie do hôr. Nejeden bežec už totiž pri takýchto pretekoch zablúdil, zišiel z trate a ocitol sa mimo značeného turistického chodníka. Alebo sa na nerovnom teréne môže zraniť. Ak by po ňom musela pátrať alebo ho zachraňovať horská služba, musel by jej uhradiť všetky náklady na záchrannú akciu. Čo sú sumy šplhajúce sa aj do desiatok tisíc eur.

Preto je poistenie do hôr na takýchto pretekoch veľmi dôležité. Pri uzatváraní poistky si treba overiť, či zahŕňa aj športové akcie v horách.

Pri prekážkových behoch typu Spartan race, náklady na ošetrenie pri úraze alebo zdravotných problémoch pokrýva bežné zdravotné poistenie – rovnako, ako pri cestných behoch. Len v prípade, že sa konajú v prostredí, kde je potrebný zásah horskej služby, treba mať aj poistenie do hôr.

Do zahraničia bez poistky ani náhodou

Ak sa chystáte na preteky do zahraničia, bez komerčného cestovného poistenia radšej ostaňte sedieť doma. Len Európsky preukaz zdravotného poistenia vás v prípade zdravotných problémov nezachráni.

Európsky preukaz totiž nekryje náklady v súkromných zdravotníckych zariadeniach, nekryje ani spoluúčasť pacienta v štátnych zariadeniach. Takisto nie vždy pokrýva náklady na transport a vôbec nerieši právne služby. Pritom práve tieto položky sú pri poistnej udalosti najvyššie, siahajú aj do státisícov eur. Najlepšia je kombinácia preukazu a komerčného poistenia.

Zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá dlhodobo podporuje bežcov, sa rozhodla priniesť im výhodnú službu navyše. „Dohodli sme sa na spolupráci s komerčnou poisťovňou Generali, aby naši poistenci mohli využívať zľavu na cestovné poistenie i poistenie do hôr,“ uviedol hovorca Dôvery Matej Štepianský.

Poisťovňa Generali im poskytne zľavu na všetky balíky cestovného poistenia na neobmedzený počet výjazdov do celého sveta vo výške 15 percent a na všetky balíky jednorazového cestovného poistenia vo výške  30 percent.  Poistenci Dôvery majú takisto zľavu na poistenie do hôr vo výške 15 percent.

Na získanie zvýhodneného poistenia im stačí navštíviť stránku www.dovera.sk/cp, kde si vyberú poistenie, o ktoré majú záujem.

odporúčané články:

Pridať komentár

Zadajte meno
Nesprávny email
Zadajte komentár