Je to dokázané. Stačí aj trochu cvičenia a cítime sa šťastnejší

O tom, že cvičenie má pozitívny vplyv na zdravie, nie je pochýb. Cvičením sa znižuje cholesterol, krvný tlak, pomáha k udržaniu zdravých kostí a svalov. Ako však cvičenie ovplyvňuje našu psychiku a mentálne zdravie? Je naozaj pravda, že po cvičení sa cítime šťastnejší?

V štúdii uverejnenej v časopise The Lancet ¹ vedci zozbierali a zanalyzovali informácie o psychickom zdraví viac ako 1,2 milióna Američanov. Ich úlohou bolo zodpovedať dôležitú otázku v dotazníku: „Koľkokrát ste cítili psychickú nepohodu z dôvodu stresu, depresie alebo emocionálnych problémov za posledných 30 dní?” Výskumníci taktiež zisťovali informácie o peňažnom príjme a fyzickej aktivite účastníkov. 

Povedzte si úprimne, čo by ste na otázku odpovedali vy? Koľkokrát za posledných 30 dní ste cítili psychickú nepohodu pre stres, depresiu alebo nepríjemné pocity?

Vedci zistili, že ľudia, ktorí sa nevenujú cvičeniu, pociťovali nestabilitu v priemere 53 dní v roku. Na druhej strane tí, ktorí cvičili pravidelne, cítili psychickú nestabilitu približne 35 dní do roka. Platilo to najmä v prípade tímových športov, cyklistiky a posilňovania.

Vedkyňa Lydia Poole testovalala, ² čo robí nedostatok cvičenia s našou psychikou. Dvadsaťšesť ľudí, ktorí pravidelne trénujú, nesmelo cvičiť dva týždne. Výsledok nebol vôbec prekvapujúci. Bez aktívneho pohybu sa cítili horšie. „Naše výsledky dokazujú, že cvičenie má pozitívny vplyv na psychické zdravie,” píše v štúdii výskumníčka.

Ďalšia štúdia ³ ukazuje, že cvičenie pomáha k vyššej citlivosti na serotonín, čo prináša zmiernenie znakov depresie. Počas cvičenia nemyslíme na to, čo nás trápi a stresuje. Dobrý pocit si so sebou odnášame aj po cvičení. 

Psychológ Karol Kováč z Inštitútu stresu Pri športe sa uvoľnujú hormóny šťastia

Endorfíny sú často označované ako hormóny šťastia. Ich aktiváciou dochádza k redukovaniu pocitu prežívanej bolesti, takisto sú spoluzodpovedné za prežívanie dobrej nálady. Tvoria sa hlavne pri anaeróbnych aktivitách, ako je posilňovanie, crossfit, fitness. Pri dlhodobom a pravidelnom športovaní pomáhajú prežívať chronické bolesti, ako i lepšie prežívať úzkostné a depresívne stavy.

Serotonín je ďalší významný hormón šťastia. Podieľa sa na na našej dobrej nálade, ovplyvňuje spánok či dokonca proces starnutia. Produkuje sa najmä pri aktívnom pohybe, chôdzi, behu, cyklistike. Jeho tvorbu tiež ovplyvňuje vitamín D, preto sa nebojte športovať aj vonku.”

 

Ako dlho by sme mali cvičiť, aby sme sa cítili šťastnejšie?

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča hýbať sa aspoň 2,5 hodiny týždenne. Ak toto číslo znásobíte, o to lepšie. Nemusíte sa však trápiť hodiny a hodiny vo fitku či doma na podložke. Pri cvičení funguje aj úspornosť. Pri rýchlom cvičení „makáte” krátko, ale efektívne. Stačí, ak budete cvičiť podľa pravidiel vysoko intenzívneho intervalového cvičenia (HIIT).  

Funguje to napríklad aj s behom či jogou. Hodinové cvičenie bude mať rovnaký efekt ako 30-minút HIIT behu či jógy. Správnym receptom je sledovanie svojej tepovej frekvencie.

Vypočítajte si svoju tepovú frekvenciu

Striedajte fázy intenzívneho cvičenia a oddychu. Cvičíte teda jednu minútu a ďalšie dve oddychujete. Stačí, ak budete cvičiť dva až trikrát do týždňa. Efekt sa dostaví veľmi rýchlo.

Cvičenie má množstvo pozitívnych efektov. Vďaka niekoľkým minútam cvičenia denne sa budete cítiť šťastnejšie, uvoľnenejšie a spokojnejšie. Prečo nesiahnuť po najlacnejšom a najrýchlejšom lieku na svete? Cvičte s kamarátmi, kolegami, deťmi či len tak sami v obývačke. 

tip na článok:

Cvičenie na doma od trénera: 4-týždňová výzva Silný ako buk

Cvičenie Rýchle cvičenie Výzva
Prečítať

odporúčané články:

Pridať komentár

Zadajte meno
Nesprávny email
Zadajte komentár